Z pobytu v přírodě si občas odnášíme i nechtěný suvenýr v podobě přisátého klíštěte. Tento drobný živočich je sice vzhledem nenápadný, zato ale pěkně nebezpečný. Klíště může být přenašečem několika závažných onemocnění, proto si s ním není radno zahrávat. Zásadní roli přitom hraje jeho včasné odstranění. Jak se klíštěte co nejbezpečněji zbavit?
V našich luzích a hájích se vyskytuje klíště obecné. Drobnému parazitovi se dobře daří tam, kde je teplo a vlhko, žije hlavně ve smíšených lesích, na loukách, v nižších křovinách… Sezona klíšťat je celkem dlouhá. Aktivní mohou být již dva týdny po roztání prvního sněhu a k světu se mají až do listopadu. Za život si parazit projde celkem tři vývojová stádia, přičemž celý proces může trvat až několik let. Samičky klíšťat jsou velmi výkonné a za svůj život dokáží naklást i několik tisíc vajíček.
Nebezpečný přenašeč nemocí
Mezi nejzávažnější onemocnění, která se mohou přenést z klíštěte na člověka, patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Borelióza je multisystémové onemocnění a projevovat se může řadou příznaků. Doba inkubace zpravidla trvá jeden až dva týdny a infekce se projevuje nejčastěji svěděním v místě přisátí klíštěte, zarudnutím a typickým terčíkem, který se vytvoří kolem rány. Očkování proti této nemoci je sice ve vývoji, ale u nás zatím není dostupné. Druhá jmenovaná – encefalitida -, způsobuje závažná onemocnění mozku a mozkových blan, a proti této nemoci je vakcína běžně dostupná.
Ochrana je základ
Kdo se rád pohybuje v outdoorovém prostředí, měl by dodržovat určitá pravidla. Jaká?
- V lese či na loukách se pohybovat ve vhodném oblečení, nejlépe dlouhých, světlých kalhotách. Barva sice nehraje roli, zda klíště chytíme či ne, ale na světlé látce si ho spíše všimneme.
- Dalším prostředkem, který by neměl chybět ve výbavě pro výlety do přírody, je repelent. Ten nanášíme především na spodní část nohou, až po kolena. Klíšťata se totiž vyskytují zejména do 1 metru.
- Po návratu domů je nutné se kompletně prohlédnout, vyklepat oblečení a prohlídku po pár hodinách zopakovat. Klíšťata se totiž mohou zachytit na oblečení či ve vlasech a na kůži se přisát až o dost později.
Jak klíště správně vyndat
Tipů, jak parazita z kůže odstranit, existuje hned několik, ne všechny jsou však správné. Pro vyndání klíštěte rozhodně nepoužíváme oleje nebo masti. Ty parazita dusí a hrozí riziko, že klíště vyvrhne do rány obsah střev, čímž se rapidně zvyšuje možnost nákazy. Mnohem vhodnější je použít pro odstranění speciální kartu s otvory nebo kleštičky, s nimiž se klíště snadno uchopí a vyjme. Malá klíšťata, ztv. nymfy, lze odstranit navlhčenými vatovými tyčinkami nebo namydleným ubrouskem. Při použití pinzety parazita jemně uchopíme, nemačkáme! a opatrně vytáhneme. Ránu, ruce i nástroje, nakonec vydezinfikujeme a postižené místo pravidelně kontrolujeme, zda nedochází ke změnám.
Kam s ním?
Kdo chce mít jistotu, zda klíště bylo či nebylo infikované, může ho po vyjmutí uložit do uzavíratelného igelitového pytlíku a odeslat do některé z laboratoří, které provádí za poplatek rozbor. Kdo o analýzu nestojí, může klíště spláchnout do záchodu.