Zejména v létě nebo při sportu se náš organismus potí mnohem více než v chladných obdobích roku a znát je to i na botech. Když se z obuvi začnou linout nepříjemné pachy, je to obtěžující nejen pro jejich majitele, ale také pro jeho okolí. S našimi tipy si lze ušetřit spoustu trapných chvilek a vyřešit problém se zápachem jednou provždy.

Když se z bot začne linout nepříjemný odér, není třeba je zakopávat pod zem nebo házet do popelnice. Ušetřete si finance a použijte některý z následujících triků a druhý den budete moci opět nazout svou oblíbenou obuv.

Kde je problém

Naše nohy se během dne dost napracují a zejména během teplých dnů, při sportu nebo když je obuv uzavřená, se začnou potit. Za vzniklý zápach nesou odpovědnost bakterie obsažené v potu, kterým se ve vlhkém prostředí dobře daří. Jakmile se dostanou do kontaktu se vzduchem, boty začnou zavánět.

Domácí prostředky proti zápachu

V boji proti “radioaktivní” obuvi nám může pomoci prášek do pečiva nebo jedlá soda. Oba prostředky do sebe absorbují vlhkost a nasypat je lze přímo do boty nebo do ponožky, kterou do obuvi vložíme. Doba působení by měla být minimálně přes noc, ideálně 24 hodin a oblíbené kecky a baleríny budou opět k použití.

Na podobném principu fungují také čajové sáčky. Pro jeden pár bot budete potřebovat celkem 4 kusy. Po dvou suchých sáčcích vložíme do jedné boty a necháme v chladném a suchém prostředí působit 1 den. Obuv bude bez vlhkosti, zápachu a ještě bude vonět jako váš oblíbený čaj.

Podobně pořídíte i s koupelovou solí. Když bude s příměsí tea tree, získá i antibakteriální účinky. Na podobném principu funguje také citronová kůra.

Prostředky z obchodu

Jako první pomoc při zápachu bot nejčastěji volíme spreje z lékárny nebo drogerie. Ty překryjí zápach a pokud mají i antibakteriální účinky, boty rovnou vydezinfikují. Jejich působení však bývá krátkodobé.

Pokud je problém se zápachem a pocením opravdu závažný, pro tuto příležitost skvěle fungují filtry do bot. Ty díky obsaženým aktivním látkám spolehlivě vysají vlhkost, mají antibakteriální účinky a boty vyčistí od bakterií. Filtr stačí vložit do bot, nechat přes noc působit a ráno je obuv jako nová.

Důležitá je prevence

Ideální je nenosit boty naboso, ale s ponožkou. Zakoupit lze ponožky s antibakteriální úpravou – s koloidním stříbrem, bambusem či nanovláknem. Velmi dobře fungují také vlněné ponožky, které se hodí spíše pro zimu, ale k dostání jsou i v letní variantě.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů