Nevzhledné hrbolky bradavice umí pořádně potrápit. Nejenže jsou estetickou skvrnou na vzhledu svého nositele, ale v některých případech mohou být i bolestivé. Objevují se zpravidla na pokožce rukou, nohou, v obličeji, ale i na intimních partiích. Na přelomu jara a léta začne kvést rostlina vlaštovičník, která se tradičně používá k léčbě bradavic.
Bradavice jsou nezhoubné výrůstky na kůži, za jejichž vznik mohou viry, konkrétně lidský papilomavirus HPV. Když se na pokožce objeví, málokdy zůstane jen u jednoho exempláře. Bradavice se totiž moc rády rozsévají do okolí.
Není bradavice jako bradavice
Druhů bradavic je hned několik. Mezi nejčastější typ patří bradavice pravé. Mají našedlou barvu, na pohmat jsou tvrdé a časem se zvětšují.
Naopak nitkovité bradavice jsou velmi křehké a vyskytují se na místech, kde je kůže jemná, tedy v okolí očí, úst, na krku, ale i v rozkroku. Protože je tento typ výrůstků náchylný ke stržení, hrozí riziko, že se infekce snadno rozšíří do okolí.
Ploché bradavice se často objevují u dětí. Mají nahnědlý či nažloutlý odstín a za svůj domov si obvykle vyberou hřbet ruky, tváře nebo čelo. Protože mohou svědit, dráždí děti ke škrábání a mohou hnisat.
Bradavice plantární se nejčastěji vyskytují na chodidlech. Nepříjemné jsou v tom, že mohou při došlapu bolet, a tím značně otráví svému hostiteli život.
Jak je léčit?
S léčbou bradavic není radno otálet, protože se mají tendenci šířit. Než si zajistíte termín u lékaře, mohou pomoci tinktury z lékárny, které jsou k léčbě bradavic běžně dostupné. Kožní lékař může v rozvinutějších případech přistoupit k léčbě vypalování dusíkem.
Nejen lékaři a farmaceutický průmysl však nabízí řešení tohoto ošidného problému. I v přírodě nalezneme prostředek, který funguje. Na přelomu jara a léta začíná kvést vlaštovičník, a tato plevelná rostlina s jasně žlutými květy umí divy!
Po rozlomení stonku z něj prýští oranžovo žluté mléko, a právě touto čerstvou šťávou se místa zasažená bradavicí potírají. Nejlépe dvakrát denně a za pár týdnů je po problému. Pro dobu, kdy vlaštovičník neroste, si lze přichystat tinkturu.
Vylisovanou šťávu zředíme v poměru 1:1 s čistým lihem (60%), který je k dostání v lékárně. Tekutinu nalijeme do tmavé, skleněné uzavíratelné nádoby a uchováváme v lednici. Na bradavici pak stačí nakapat pár kapek a brzy bude po ní.
Kde vlaštovičník sbírat
Protože jde o rostlinu prudce jedovatou, je třeba postupovat při sběru obezřetně. Vlaštovičník není určený ke konzumaci, proto z něj nebudeme vařit čaj. Připravit však lze tinkturu, která se hodí zejména v zimě, kdy rostlina neroste.
Lidově se mu říká bradavičník, laštovičník nebo nebeský dar a daří se mu v blízkosti lidských obydlí, v příkopech, na rumištích a ve vlhkých křovinách. Kvete od dubna do října a ke sběru se využívá mladá nať bez kořenů a zahnědlých nebo žlutých listů.