Pátý měsíc roku je všeobecně spjat s láskou a tedy i se srdcem. Příroda je krásně rozkvetlá a probouzejí se i city a touhy. Podle celostní medicíny je právě květen měsícem, kdy je srdce nejvíce v ohrožení, ať už po fyziologické či po citové stránce. Jak tento důležitý sval v těle podpořit?
Onemocnění oběhové soustavy, tedy i srdce, patří k nejčastějším příčinám úmrtí vůbec. O tento důležitý orgán je třeba se dobře starat, a to zejména v květnu, kdy je nejvíce v ohrožení. Podle tradiční čínské medicíny je srdce sídlem mysli, vědění a přezdívá se mu také císař lidského těla. Přelom jara a léta i následující letní období však pro něj může být dost zátěžové.
K srdci patří element oheň, který dosahuje svého vrcholu právě v létě. Srdce může být v tu dobu v nejlepší kondici, ale jen za předpokladu, že je vše v harmonii. Nejsilnější energii má tento sval podle orgánových hodin od 11 do 13 hodin, kdy může srdce dosahovat vrcholu, ale také je nejvíce zranitelné.
Když něco skřípe
Srdeční dysfunkce se může projevovat dušností, otoky dolních končetin, arytmií, únavou, typickými poslechovými nálezy na srdci, nechutenstvím, ale také depresí nebo zvětšením jater. Se srdcem si není dobré zahrávat, a pokud se objeví některý ze zmiňovaných příznaků, je nutné vyhledat pomoc lékaře.
Onemocnění srdce mohou vzniknout dědičnou predispozicí, ale často jsou i následkem nezdravého životního stylu. Na jeho kondici se negativně podepisuje nadváha, nezdravá a nevyvážená strava, ale i nedostatek pohybu.
Kdo chce mít tuto důležitou pumpu těla v dobrém stavu, měl by se vyhnout kouření, pití alkoholu, omezit konzumaci masa, mléčných výrobků i soli a samozřejmě se vyhýbat stresovým situacím.
Do jídelníčku je naopak dobré zařadit hořké potraviny jako například čekanku, kopřivu, rukolu, grepy, růžičkovou kapustu, ale také bobuloviny jako borůvky, maliny a ostružiny. Velmi prospěšné jsou srdci i luštěniny, zejména červené fazole a koření kurkuma, bazalka, oregano a tymián. Pravidelně by měla být doplňována i hladina hořčíku a vitamínu E v těle.
Síla přírody
Pomoc při harmonizaci oběhové soustavy lze hledat i v přírodě. Při srdeční nedostatečnosti se doporučuje užívat odvar z hlohu, který umí snížit krevní tlak, zlepšit činnost srdce, působí při srdeční a oběhové nedostatečnosti či vysokém krevním tlaku. Ke zklidnění srdce přispívají levandule, lipový květ i třeba kozlík lékařský. O správné prokrvení těla se postarají jalovec, jmelí, šalvěj, kmín, přeslička, majoránka nebo skořice. Skvělou bylinou pro správnou činnost je srdeční obecný.