Otravný plevel, kterého je třeba se zbavit? Kdepak, kopřiva je mnohem víc!

Tato zelená bylinka měla dříve v lidovém léčitelství své nezastupitelné místo a má co nabídnout i dnes. Čím je tak výjimečná?

Pro léčbu neduhů i pro praktické účely se kopřiva využívala už od dob pravěkých lidí. Sloužila například k výrobě provazů i oblečení a přisuzovány jí byly i magické účinky. Její popularita neupadla ani s příchodem středověku, ba přímo naopak! Tato žahavka údajně dokázala ochránit před zlými silami, a tak zavěšená na trámech často zdobila příbytky lidí. Hospodáři ji zakopávali u krajích polí a doufali, že tím ochrání úrodu před škůdci. Brzy se přišlo na to, že se jedná o rostlinu nejen prakticky využitelnou, ale i léčivou a lidoví léčitelé na ni od té doby nedali dopustit.

Proč kopřivu sbírat?

Pro zdraví:

Tradičně se žihlava, tedy kopřiva, užívá na jaře jako pročišťující kúra pro krev. Kopřiva obsahuje třísloviny, vitamín C, kyselinu křemičitou, nemalé množství chlorofylu a látky s fytoncidním účinkem, které fungují jako přírodní antibiotikum. Zelená žahavka je opravdový multitalent, jenž zbaví tělo škodlivých látek, posílí svaly, šlachy i růst a sílu nehtů či vlasů.

Nať kopřivy má navíc močopudné účinky, posiluje nervy, tlumí žaludeční a žlučníkové obtíže i problémy s astmatem. Čaj z kopřivy se používá k léčbě chřipkových a respiračních onemocnění a revmatici dříve běžně pravidelně šlehali postižené končetiny kopřivovými výhonky.

Pro krásu:

O prospěšnosti této žahavky na zdraví nelze pochybovat, ale pozitivní účinky má i na vzhled člověka. Kdo po mytí vlasů přelije svou hřívu odvarem z kopřiv, zajistí si tak její lesk a pevnost. Žihlava uleví také těm, které trápí strupovitost pokožky a lupy. Kůži stačí pravidelně masírovat tinkturou z kopřivy, která se připravuje z řezaných listů vyluhovaných v alkoholu, a brzy je po problému.

Kdy ji sbírat?

Ke sběru se hodí převážně mladé kopřivy, které ještě nezačaly kvést. Vysoká kvetoucí rostlina už pozbývá léčivých účinků a ke sběru se proto nehodí. Kdo se na kopřivy vypraví, měl by se vybavit nejlépe proutěným košíkem nebo prodyšným látkovým pytlíkem. Listy i nať žihlavy jsou totiž náchylné k zapaření, které je znehodnotí. Rostlinky je proto třeba ukládat tak, aby měly dostatek prostoru i přívod vzduchu.

A co ještě?

Kopřivu lze využít i v kuchyni. Tradičně se tato zelená žahavka přidává do velikonoční nádivky. Kopřivu však lze použít i do nápojů smoothie, které obohatí o spoustu prospěšných látek. Uvařit z ní lze i polévku nebo špenát.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Modelace prsou neboli mammaplastika, co vás čeká a jaký je její přínos?

Jak si udržet zdraví po celý rok? Začněte s otužováním!

Krásná hříva i v zimě: vyzkoušejte domácí masky na vlasy

3 tipy pro krásu. Inspiraci jsme hledali ve světě!