Jsou stěžejní pro látkovou výměnu v těle, na starosti mají metabolismus cukrů, tuků i bílkovin. Játra ukládají a přetváří některé živiny, jsou zdrojem tepla v těle a jde o orgán, který je klíčový pro očistu organismu, protože zbavují krev toxinů. Za minutu jimi protečou až dva litry krve a právě v měsíci dubnu, kdy je tento orgán nejvíce aktivní, je třeba dopřát játrům zvýšenou pozornost.
Když jsou játra v nepohodě
Játra mají také přezdívku “chemická továrna těla” a jejich činnost ovlivňuje řadu dalších důležitých orgánů. Že se jim nedaří dobře, lze vypozorovat například na nehtech rukou a nohou, na nichž se začnou tvořit rýhy. Také unavené svaly a bolavé šlachy mohou signalizovat fakt, že s tímto orgánem není všechno v pořádku. Játra ovlivňují i naše zažívání a zrak. Symptomy jako plynatost, zhoršené vidění nebo zvýšení hladiny cholesterolu proto mohou být indiciemi, které ukazují na oslabení jater.
Jak je posílit?
Alternativní medicína vidí játra nejen jako filtr toxinů a orgán, důležitý pro metabolismus látek v těle, ale roli hraje i v emoční rovině. Játra jsou vnímána také jako filtr negativních emocí jako hněv, vztek a pokud je jich příliš nebo je potlačujeme, dojde k oslabení jater, zatuhnutí svalů na šíji a objevit se může i bolest v přední části hrudníku. Prvním krokem pro zdravá játra proto může být naučit se nepotlačovat negativní emoce a v rozumné míře a kontrolovaně je ventilovat.
Játrům udělají dobře také hořké potraviny a byliny. Posílí trávení, činnost střev a celkovou kondici zažívání. Pro regeneraci jater se doporučuje užívat i produkty z ostropestřce mariánského.
Také jednodenní až třídenní půst játra ocení. Budou mít čas zregenerovat a dostat se do kondice, ale pozor! Do půstu se pusťte jen tehdy, pokud jste v psychické i fyzické kondici. Nejlepší je začít ke konci týdne, abyste měli na očistu dostatek času i klidu.
Jaterní očista
Postupů jak játra ozdravit je mnoho. Základ je ve stravě, kdy se doporučuje konzumace převážně bílých mas, zelených salátů, naklíčených semínek, zakysaných mléčných výrobků a hořké zeleniny, například čekanky. Dalším krokem je dobrá fyzická i psychická kondice, proto tělo protahujte, dopřejte mu dostatek pohybu a udržujte svou mysl v pozitivním naladění.
Játra lze detoxikovat a posílit také očistnými kúrami a tady jsou některé z nich:
1) Jaterní čaj
Smícháme stejný díl třezalky, máty a natě řepíku. Dvě lžíce této směsi smícháme s lžičkou mletého semene ostropestřce, vsypeme do půl litru vody a přivedeme k varu. Poté plamen vypneme, nádobu se směsí přiklopíme a necháme vychladnout. Přecedíme a popíjíme dvakrát denně.
2) Mrkvová šťáva s citronem
Další variantou očisty může být tato třítýdenní pitná kúra. Každé ráno si připravíme sklenici čerstvé mrkvové šťávy, kterou obohatíme o lžíci kvalitního olivového oleje a šťávu z poloviny citronu.
3) Očista s glauberovou solí
Tato procedura je pro trochu zkušenější pacienty, zabere více času a vyžaduje důkladnější přípravu. Forma této očisty má přesně daná pravidla, která je třeba dodržovat. Zabere několik dní a rozhodně nejde o žádný kulinářský zážitek. Hořká glauberova sůl, nebo také síran sodný, je v detoxikaci těla velmi účinná, ale co do chuti opravdu nečekejte žádné zázraky.
Základem této čistící procedury je dieta a popíjení solného roztoku, který se rozdělí do několika dávek a kombinuje s pitím nápoje z vody, olivového oleje a vymačkaných grapefruitů. Při této očistě se játra zbaví nečistot a dojít může i k uvolnění žlučových kamínků. Tento typ detoxikace můžeme podnikat několikrát za rok a jeho frekvenci lze časem postupně snižovat.