Teplé dny se po zimě pomalu ale jistě vracejí a příroda se začíná probouzet. A to znamená, že začínají růst rostliny, které mohou být našemu tělu velmi prospěšné. Které poklady vydává jarní příroda?
I když se léčivé rostliny používají k léčení již mnoho staletí, s nástupem synteticky vyráběných léků se na mnohé bylinky a jejich prospěšnost pro zdraví zapomnělo. A to je škoda, protože pro organismus jsou v některých případech přírodní prostředky prospěšnější než “pilule” z lékárny. Které léčivky je dobré sbírat na jaře a jaké neduhy léčí?
Bříza
Dřevina s bílou kůrou dorůstající až do výšky 20 m je v přírodě nepřehlédnutelná. Staří Slované břízu uctívali jako posvátný strom, byla pro ně symbolem jara, čistoty a nového počátku. O tom, že v dubnu bříza začne kvést, vědí bohužel jako první alergici, protože pyl z tohoto stromu patří k alergenům nejsilnějším a potrápit dokáže až do května.
Co se sbírá: mladé lepkavé listy bez příměsi jehněd i krátkých větviček a listové pupeny.
Čím je prospěšná: březové listí obsahuje nemalé množství vitamínu C, proto je užitečné při léčbě horečnatých onemocnění. Působí také dezinfekčně, močopudně, čistí krev a listí se užívá i k léčbě a jako prevence revmatismu.
Recept na jarní krev čistící čaj: 10 lžic březových listů, 5 lžic kopřivy, 5 lžic bezového květu, 5 lžic květů trnky. 4 lžičky směsi přelít 250 ml vody, nechat přejít varem, poté odstavit a 15 minut louhovat. Čaj se popíjí teplý, ráno a večer.
Podběl
Lidově se této léčivce říká koňské kopyto, mateří líčko nebo úbytník a o neduzích, se kterými umí tato bylina zatočit, napovídá i její latinský název Tussilago farfara, kdy tussis znamená v překladu kašel. Podbělu se daří na hlinitých a jílovitých půdách, nalézt ho lze i na polích, v příkopech nebo poblíž potoků. Kvete od března do dubna.
Co se sbírá: z této drobné rostlinky se na jaře sbírají žluté květy na počátku rozkvětu. V květnu a červenci přijde na řadu sběr listů bez řapíku.
Čím je prospěšná: listy a květy podbělu obsahují hořčiny a slizy, tedy látky s protizánětlivým účinkem, které pomáhají při léčbě zánětů horních cest dýchacích, ulevují při vykašlávání a mají lehce močopudný účinek. Čerstvé mokré listy převázané teplým obkladem umí ulevit od bolesti kloubů.
Recept na čaj ulevující od kašle: 2 lžičky sušených řezaných listů přelít 250 ml vody, nechat projít varem, 15 minut odstát, scedit a popíjet po doušcích. Odvarem lze také kloktat při bolesti v krku.
Kopřiva
Sice se tváří jako otravný plevel, ale tato žahavka je opravdovým a velmi nedoceněným pokladem přírody. Léčivka známá už od dob pravěkých se využívala pro zhotovení oblečení, pomůcek do domácnosti – například provazů, z kopřivy se dokonce vyráběl i papír. Její využití v lékařství je však ještě pestřejší. Žihlavě, jak se jí také přezdívá, se daří na humusných půdách, ve vlhkých houštinách a křovinách.
Co se sbírá: ke sběru se hodí listy, a to předtím, než rostlina začne kvést a stonek dřevnatět. Jde o období mezi koncem března a první polovinou května. Pak začnou rostlinky stárnout a k léčebným účelům už se nehodí.
Čím je prospěšná: tradičně byla kopřiva používána pro jarní očistu těla. Díky obsahu železa je vhodná pro lidi trpící anémií. Tato žahavka je bohatá i na třísloviny, kyselinu mravenčí, křemičitou, chlorofyl, vitamín C i látky fytoncidní, které jsou toxické pro bakterie.
Recept na odvar z kopřiv: 2 lžičky čerstvých nebo sušených nasekaných listů přelijeme 250 ml vody. Přivedeme k varu, poté odstavíme a louhujeme 10 minut. Čaj scedíme a popíjíme ráno a večer po malých doušcích. Tato léčebná kúra by neměla být delší než 3 týdny.