Moderní stomatologie již nezahrnuje pouze lékaře, který ošetřuje vzniklý problém se zuby. Stejně důležitou součástí péče o chrup je pravidelná a důkladná dentální hygiena. Předchází kazům a dalším problémům se zuby, krvácením dásní i nehezkému zabarvení. Jak na dentální hygienu, aby byla co nejúčinnější?

Výběr správných pomůcek

Už dávno vám k pečlivé péči o zuby nestačí jen jediný kartáček. Ve výbavě byste měli mít i jednosvazkový kartáček, různé velikosti mezizubních kartáčků, zubní nit a hodit se může i ústní sprcha. K čemu jednotlivé pomůcky slouží a jak je vybrat?

  • Zubní kartáček by měl být co nejměkčí a s malou hlavou (aby se vešel i do menších prostor za zuby). U elektrických zubních kartáčků vybírejte ty s technologií sonického čištění, bývají účinnější.

  • Jednosvazkový zubní kartáček se hodí pro vyčištění plošek zubu v malém manévrovacím prostoru. Má malou kulatou hlavu a úzkou rukojeť, takže se s ním skvěle stírá plak na zadních ploškách posledních stoliček i jinde.

  • Mezizubní kartáčky a zubní nit jsou určené k vyčištění mezizubních prostor. Podle velikosti prostoru mezi zuby zvolte správný rozměr kartáčku – nejspíš budete potřebovat více velikostí kartáčků do různých mezer. Tam, kde nepochodíte ani s nejmenším kartáčkem, použijte zubní nit.

  • Ústní sprcha je nejnovější domácí pomůckou péče o chrup. Proudem vody z malé trysky čistí snadno a rychle mezizubní prostory podobně jako mezizubní kartáček. Hodí se i pro čištění rovnátek nebo pro jemnou masáž dásní.

Správná technika je základ

Při čištění musíte ze všech ploch zubu a z dásňového žlábku odstranit zubní plak. Pokud používáte klasický kartáček, naneste na něj pastu a postupujte stíravými nebo krouživými pohyby (od dásně přes zub směrem k jazyku). Elektrický kartáček s pastou jen přiložte k pomezí dásně a zubu a jemně přejíždějte. V žádném případě na kartáček netlačte, zhoršíte účinek čištění a poškozujete si dásně. Vyčistěte vnitřní i vnější stranu zubů a nezapomeňte na plochy ke skusu a zadní stranu posledních stoliček.

Následně dočistěte mezizubním kartáčkem, nití nebo ústní sprchou prostor mezi zuby. Kartáček přiložte do špičky dásně mezi zuby, mírným tlakem jej zasuňte a párkrát přejeďte dovnitř a ven – nejdříve se vám to může zdát trochu nepříjemné, ale rychle si zvyknete. Pokud s mezizubním čištěním začínáte, mohou dásně krvácet. To znamená, že je dáseň v těchto místech oslabená a zanícená. Při pravidelném čištění přestane brzy krvácet, uzdraví se a zesvětlá z rudé na světle růžovou.

Nezapomeňte pravidelně navštěvovat odborníka

O zuby se starejte alespoň dvakrát denně, mezizubní čištění stačí jen před spaním. K dentální hygienistce byste měli preventivně chodit jednou za 6 měsíců, stejně jako k zubaři. Při návštěvě zkontroluje, jak poctivě čistíte a případně vám poradí správnou techniku. Následně bezbolestně odstraní zubní kámen z míst, kde jste nebyli důslední, a umí zuby i vybělit. Pokud tyto preventivní návštěvy u hygienisty zanedbáváte nebo své zuby nečistíte dostatečně, vystavujete se riziku nánosů zubního kamene, vzniku kazů, parodontitidy (zánětu dásní) a následně i možné ztrátě zubu či rozsáhlejšího zánětu. Proto byste domácí ani profesionální dentální hygienu neměli podceňovat.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů