Příroda je mocná léčitelka
Pomalu, ale jistě se probouzí příroda a raší první květiny a bylinky. Po šedivé zimě je to příjemné osvěžení, které jsme už rozhodně potřebovali. Nyní můžeme také začít myslet na své zdraví. Začínají růst bylinky, které když si teď nasbíráte, později při onemocnění určitě oceníte.
Podběl lékařský
Překrásné žluté květiny, které najdete zejména na suchých místech, v okolí cest a na loukách. Vhodné ke sběru maximálně do konce dubna. Trháme pouze květy, které obsahují flavonoidy, xanthofyly, hořčiny, třísloviny a sliz. Možná vás překvapí, že podběl obsahuje minerální látky jako je draslík a zinek. A teď už se dostáváme k tomu, na co se používá. Podběl lékařský má protizánětlivé, ale i dezinfekční účinky. Vnitřně, nejlépe tedy jako čaj, pomáhá na odkašlávání, při zánětech horních cest dýchacích. Květy můžeme použít čerstvé – vhodíme do vody a necháme přejít varem, poté cca 10 minut louhujeme a popíjíme. Usušené přelijeme vroucí vodou a necháme cca 15 minut zakryté louhovat.
Tymián
Mnoho z nás pěstuje na zahradě tymián, který se používá do nejrůznějších pokrmů. Málokdo však ví, že je vynikající na suchý kašel, na nadýmání, na dezinfekci plic a při zánětech zažívacího traktu. Působí také antisepticky a diureticky. Obsahuje třísloviny, flavonoidy a hořčiny. Je vhodný do koupelí, na odvary a na výrobu sirupu. Na sirup budete potřebovat hrst tymiánu, 200ml vody a 200g hnědého cukru. Nejdříve se rozpustí cukr ve vodě, zahřeje se a poté se přihodí tymián. Povaříme cca 5 minut a odstavíme. Necháme do druhého dne louhovat, poté přeléváme do vyvařených skleniček přes plátýnko.
Kopřiva
Běžný plevel, který roste snad na každém kroku. Dokud jsou kopřivy ještě malé a tedy mladé, mohou se sbírat. Jsou vhodné na přípravu čaje, polévky či „špenátu“. Jejich účinek je až zázračný – pročišťují krev, působí proti chudokrevnosti, ale také zlepšují akné a působí proti bronchitidě. Určitě stojí za to popíjet čaj z čerstvých kopřiv, ale také si je nasušit.