Co je to mikrobiom?

Vědci se v posledních letech čím dál více zabývají lidskou mikroflórou nebo-li mikrobiomem a získávají nové a nové překvapivé poznatky. Díky nim bývá střevní mikroflóra/mikrobiom označována jako „druhý mozek“. Proč je tomu tak? Odpověď je celkem snadná, jelikož významně ovlivňuje náš život. Mikrobiom je totiž prostředí v našich střevech, které je osídleno deseti tisíci bakteriemi a mikroorganismy. Kdyby se všechny zvážily, bylo by to neuvěřitelných 1,5 kg. Tyto bakterie mají až na 900 druhů, přičemž popsáno jich je zatím pouze 100. Je tedy toho ještě hodně, co nevíme. Co se však podařilo zjistit, je to, že procesy a různorodost našeho mikrobiomu ovlivňuje naši imunitu, ale i naši tělesnou aktivitu a psychiku.

Jak ovlivňuje mikrobiom náš život?

Díky odebraným vzorkům a provedených pokusech na myších se podařilo zjistit, že některé střevní bakterie produkují látku zvanou butilan, která má obdobný charakter a vliv na náš organismus jako serotonin, tzv. hormon štěstí. Aby se butilan ve střevech vytvářel, musíme jíst dostatek rozpustné vlákniny. Tato vláknina je obsažena především v zelenině, luštěninách, semínkách, ořeších a psylliu. Takže to není slavná čokoláda, která nám zvedne náladu, ale zdravá strava! Co je ještě zajímavější je to, že jakmile se náš mikrobiom naruší, může to výrazně ovlivnit naši psychiku. Člověk se může v kontaktu s ostatními chovat silně defenzivně nebo dokonce trpět depresemi. Proto bychom měli pečovat o svůj mikrobiom stejně jako o své zdraví. Je tady další důvod, který se přímo na naše zdraví váže a je to naše imunita. Střevní mikroorganismy totiž mimo jiné uvolňují molekuly a metabolické produkty, jež mají na svědomí regulování imunitních buněk. Jejich dalším produktem jsou dokonce neurotransmitery – buňky přenášející nervové vzruchy, a hormony.

Co může narušit náš mikrobiom?

Pokud to vezmeme od narození, prvotní osídlení bakteriemi probíhá během porodu – průchodem miminka porodními cestami. Pokud se tedy dítě narodí císařským řezem, jeho mikrobiom je naprosto odlišný a dítě nemusí dobře prospívat. Střevní mikroflóru může ovlivnit prodělaná střevní chřipka a užívání antibiotik. Mikrobiomu prý dokonce trvá čtyři roky, než se dostane do původní rovnováhy po antibiotikách. Další příčinou změny osídlení našich střev je dlouhodobý stres, díky němu začnou střevní mikroorganismy produkovat látky, které silně ovlivňují naše chování. Z pohodového člověka, spokojeného ve společnosti se pak může stát uzavřený introvert.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů