O co se vlastně jedná?
Bachova květová terapie je léčebná metoda, která používá výluhů některých rostlin. Je velice podobná homeoterapii, avšak v tomto případě mluvíme o esencích, které mají zlepšit stav mysli a tím i celkové zdraví člověka. Bachova květová terapie se nejdříve rozšířila v Británii, poté v celé Evropě i České republice. Využívají ji převážně léčitelé, ale také homeopaté a psychoterapeuti. Je totiž vědecky dokázáno, že fyzický stav přímo souvisí s duševní pohodou.
Jaký je základ květové terapie?
Dr. Edward Bach se domníval, že za všemi zdravotními neduhy stojí naše psychika. Bach rozlišil a popsal 38 negativních psychických jevů, které označil jako „slabosti charakterů“. Pro každou slabost našel rostlinu, jež ji vyléčí. Z rostlin jsou šetrnou metodou vyráběny alkoholové koncentráty. Ty se zpracovávají v Bachově centru v Mount Vernon ve Velké Británii (od toho se také odvíjí jejich cena). Bachovy květové kapky jsou určené na aktuální obtíže, které pacienta trápí a nepátrají po příčině. Což může být v některých případech spíše na škodu.
Tato terapie má i své kritiky…
Český klub skeptiků Sysifos kritizuje Bachovu květovou terapii, jelikož neexistuje přesný způsob přípravy a klinické studie neprokázaly účinnost terapie na lidské zdraví. Na druhou stranu by měly být kapky neškodné. Pokud však člověk u závažných onemocnění nepoužije výhradně této léčby namísto ověřených léků. Nebo 39. esence, která je určena v krizových situacích jako je infarkt, šok, mozková mrtvice, atd.
Z jakých rostlin se esence vyrábějí?
Výluhy se dělají z třicetiosmi rostlin + vyrábí se i 39. esence, která je určená v krizových situacích. Zmiňme aspoň některé z rostlin – řepík, osika, buk, slíva, jabloň, hořec, modřín, dub, ořech, sporýš, atd. Jedná se o léčivky, které mají blahodárný vliv na naše zdraví, avšak záleží na způsobu podání a koncentraci.