Nebezpečný virus, co o něm víme..
Koronavirus, latinsky Coronavirus, je souhrnné pojmenování pro rod RNA virů, které napadají jak zvířata, tak lidi. Nejprve se vyskytovaly u drůbeže, ptáků, později u skotu a nakonec i u domácích zvířat jako jsou kočky a psi. Postupem času tyto viry zmutovaly a objevily se i u lidí – přibližně v 60. letech 20. století. V této době se u lidí objevovaly jen příznaky nachlazení, po následné mutaci docházelo k náhlým úmrtím způsobených selháním dýchacího systému. Toto onemocnění bylo pojmenováno SARS a způsoboval ho Betacoronavirus. SARS napadl v roce 2003 tisíce lidí a přibližně 800 jich přišlo o život. O deset let později již mluvíme o další smrtelné formě MERS. Na přelomu roku 2019 a 2020 virus opět zmutoval – koronavir 2019-CoV. Je těžké říci, kolik lidí bylo již nakaženo a kolik jich na následky nemoci zemřelo, jelikož koronavirus byl zaznamenám v Číně a není jisté, zda jejich zprávy, které podávají světu, nejsou zkreslené. Údajně by to mělo být cca 600 nakažených/17 mrtvých.
Jak se šíří?
Koronavirus je nebezpečný zejména z toho důvodu, že se velice snadno šíří a to osobním kontaktem (podáním ruky), kapénkovou infekcí (tzn. kašláním a kýcháním), ale i kontaktem s předmětem, na kterém virus ulpěl. Další cesta šíření je stejná jako u tuberkulózy – nakažený odkašle hlen na zem, zde uschne a rozptýlí se s prachem – ten se posléze šíří vzduchem a další člověk ho může vdechnout. Z toho to důvodu se mají vlády téměř všech zemí na pozoru, jelikož může snadno dojít k nezastavitelné a velice nebezpečné pandemii.
Jaké jsou příznaky?
Prvotní příznaky jsou jen těžko rozeznatelné od nachlazení nebo chřipky. Člověka bolí hlava, objeví se vysoká horečka, průjem či zvracení, kašel a obtíže s dýcháním. Inkubační doba je přibližně dva týdny. Symptomy se mohou rychle zhoršovat a v některých případech dochází ke smrti. Prvotní nákaza pochází pravděpodobně od zvířat prodávaných na trhu v čínském městě Wu-chan.
Jak se chránit?
Důležité je mýt si co nejčastěji ruce po kontaktu s větším množstvím lidí a po použití hromadné dopravy. Neumytými rukami se nedotýkejte obličeje. V Číně běžně nosí roušku. Pokud to není nezbytně nutné, necestujte letadlem do cizích zemí. Nejlépe necestujte vůbec a vyhýbejte se velkým nákupním centrům a obchodům.