O co se vlastně jedná?
Demence je závažné duševní onemocnění, které se objevuje převážně u starších lidí a zahrnuje i Alzheimerovu chorobu. Pro demenci je charakteristické ubývání kognitivních funkcí. Co to vůbec jsou kognitivní funkce? Jiné, možná i příhodnější označení je poznávací funkce. Ty zahrnují rozsáhlý soubor psychických i fyzických dovedností jako je reagování na podněty, učení, paměť, pozornost, řeč, myšlení, také schopnost přijímat a chápat informace, atp. U demence tedy postupně dochází ke ztrátě základních schopností, což může mít za následek odchod ze zaměstnání, společenského života, atd. S vyšším věkem riziko rozvoje tohoto onemocnění stoupá, zejména po 65 roku života. Velice vzácně se objevuje v dětském věku.
Jaká je příčina?
Přesné příčiny tohoto onemocnění nejsou dodnes známy. Dříve se mělo za to, že na vině je genetika, ale to bylo později vyvráceno. Z dosavadních poznatků vyplývá, že se v podstatě jedná o stárnutí mozku, který postupně ztrácí své funkce. Samozřejmě tento proces můžeme i ovlivnit. Našemu mozku, nervové soustavě a celému organismu rozhodně neprosívá, nadměrné pití alkoholu, nadužívání léků, užívání drog, pobyt v toxickém prostředí, atp.
A příznaky?
Mezi první příznaky, které jsou nejvíce patrné, je zapomínání. Samozřejmě, zapomínáme každý i v nižším věku, ale u tohoto onemocnění si většinou člověk nepamatuje nové informace a na některé skutečnosti se nemůže rozpomenout. Později se objevuje ztráta schopnosti logického myšlení, to mívá za následek odchod z práce. Dalším příznakem je ztráta soudnosti, dezorientace v čase a prostoru a postupné snižování intelektu. Mohou se objevit i poruchy chování – agresivita, plačtivost, nelogické chování, atp.
Existuje nějaká léčba?
Léčba v podstatě neexistuje. Pokud se demence odhalí včas, mohou se nasadit prášky, které proces zpomalí. Důležité je trénovat paměť, existují mentální hry, multitasking, hledání slov, učení, pomáhá také meditace a reedukace. Dobrý je také pohyb.