V dnešní uspěchané době jsme „denodenně“ vystaveni vnějšímu tlaku, hluku a stresu. Podzimní „pošmourné“ počasí a kratší dny nám nepřidávají. Proto je důležité se naučit s vlastní životní energií pracovat tak, abychom jí měli dostatek na celý den a nedocházelo k vyčerpání organismu, které může způsobovat závažná onemocnění. Máme zde pro vás několik rad a tipů, jak na to… Pozor!!! Není únava jako únava!! Pokud se cítíte unaveni po sportovní aktivitě nebo po celém dni, ale necítíte se zle a dobře usínáte + spíte, je vše v pořádku.
Velice důležité je začít hned ráno – vyzkoušejte krátkou rozcvičku (protáhněte si záda, ruce, nohy a udělejte si několik dřepů). Rozproudíte tím krev a celý metabolizmus. Připravte si zdravou snídani v podobě celozrnného pečiva se sýrem, zeleninou a ovocem nebo bílý jogurt s vlákninou, atp.
Po celý den pijte dostatek tekutin!! Únavu způsobuje také nedostatek hydratace. Doporučuje se střídat minerální vody s obyčejnou vodou z kohoutku a čajem. Z čajů vybírejte spíše zelený – ten dodá energii, nebo maté, roiboos či lapacho.
Jezte střídmě a zdravě – minimálně pětkrát denně zeleninu či ovoce. Nezapomínejte na ryby a luštěniny. Jídlo dělá opravdu mnoho, jelikož náš trávicí systém ovlivňuje celý náš organismus a naši náladu + energii. Musíme také tělu ve stravě dodat potřebné množství minerálů a vitamínů.
Každý den si dopřejte tělesnou aktivitu, nejlépe takovou, která vás bude bavit, ať se do ní nenutíte a psychicky se „nedeptáte“. Ačkoliv se cítíte po příchodu z práce/školy unaveni, pohyb vám opět rozproudí krev a zlepší náladu (fyzickou aktivitou se vyplavují tzv. hormony štěstí, které působí proti únavě a mají pozitivní vliv na psychiku).
Pokud se denně stresujete, vyčerpáváte tím organismus. Pokuste se odstranit příčiny stresu, i kdyby to mělo znamenat změnu práce. Je vědecky dokázáno, že stres je tichý zabiják, který způsobuje kolaps lidského organismu (i v podobě infarktu myokardu či mrtvice) a závažná onemocnění (jako je například rakovina, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, atp.).
Podnikejte příjemné věci se svým partnerem/partnerkou či kamarády. Psychická pohoda rozhodně předchází pocitům únavy. Navštivte dobrou restauraci, divadlo, kino, vyrazte na koncert či na procházku do přírody.
Večer před spaním se nepřejídejte, nepijte nadměrné množství alkoholu a nápoje obsahující kofein. Nedívejte se dlouho do noci na televizi ani do počítače nebo do svého mobilního telefonu. Nejlepší je si aspoň 20 minut před spaním číst knížku. Zkrátí to dobu usínání a přichází kvalitnější spánek.