Proč nás někdy píchá v boku?
Je to opravdu běžná záležitost, která se nám čas od času děje a to je píchání v boku. Náhlá silná bolest, jež vystřeluje z jednoho místa a svírá celé tělo tak, že nelze skoro chodit a těžko se nám dýchá. Naštěstí je to přechodný a nezávažný stav, který brzy odezní a vše se vrátí do normálu. Ale tušíte vůbec, proč se to děje? K píchání v boku dochází tehdy, když se bránice (membrána oddělující hrudník od dutiny břišní) náhle smršťuje kvůli nedostatečnému okysličení. Tuto bolest neboli koliku způsobuje hluboké nepravidelné dýchání, při němž se zvyšuje tlak uvnitř dutiny břišní a zároveň se zvětšuje objem plic. Tento tlak z obou stran může zablokovat přítok krve do bránice a dochází k píchání v boku. Proto se tento stav objevuje nejčastěji při běhu, cvičení, chůzi, šplhání, ale i smíchu.
Jak si pomoci?
Dobré je se zastavit, když začnete pociťovat jen minimální bolest – svaly bránice se dostávají do křeče a je důležité je uvolnit.
Někdy pomůže velice hluboký nádech, pak zadržení dechu a hluboký výdech z plných plic.
Pokud to nezabere, můžete vyzkoušet bolestivé místo třemi prsty stisknout a zvolna držet do té doby, dokud bolest sama nepřejde.
Někomu spíše zabírá přechodné hluboké dýchání. Zastavte se a zkuste pravidelně, klidně zhluboka dýchat. Přitom můžete masírovat bolestivé místo. Myslete hlavně na to, abyste dýchali do břicha! Většina z nás totiž dýchá povrchně a pouze do plic. Soustřeďte se tedy na hluboké dýchání do břicha, při kterém by se břicho mělo vyklenout. Většinou píchání v boku rychle ustoupí.
Důležité je také myslet na pravidelné a klidné dýchání během sportovní aktivity, čímž předejdeme píchání v boku. Nepravidelné dýchání a následné bolesti často způsobuje stres (např. při závodech, chůzi na čas, atp.), strach či chlad. Myslete na to, a vždy zachovejte klidnou hlavu + dech.