Na co se užívají antibiotika?
To je základní otázka, kterou si musíme položit, abychom mohli odpovědět na to, zda tyto léky ovlivňuje pití alkoholu. Antibiotika jsou farmaka, které předepisuje lékař, tzn. že je nelze zakoupit volně v lékárně bez lékařského předpisu. Užívají se při onemocněních způsobených bakteriemi, ne viry. Proto je v některých případech nutné udělat odběry krve, aby se bakteriální původ potvrdil. Antibiotika se tedy poperou s bakteriemi, některé druhy i s parazity či houbami. Nejčastěji se užívají na infekční onemocnění. Vždy se musí dodržovat přesný postup braní léků a vždy by měly být tzv. „dobrány“. Jinak nejsou bakterie zcela zničeny a může dojít k antibiotické rezistenci.
A jak je to tedy s tím alkoholem?
Nejde paušálně říci, na antibiotika se může pít alkohol, jelikož jejich léčivé látky se liší. U některých antibiotik v kombinaci s alkoholem dochází ke zpomalení jeho odbourávání. Tzn. že v těle dojde k nárůstu koncentrace acetaldehydu a člověku je velmi zle. Každopádně jedna sklenička vína či piva by neměla vadit. Jde hlavně o to, aby se pacient neopil a nezapomněl na braní léků. Je také známo, že antibiotika zatěžují játra a alkohol samozřejmě také. Dalším důvod proč nepít alkohol na antibiotika je ten, že je tělo celkově oslabeno infekcí a imunitní systém se snaží bojovat s bakteriemi. Alkohol procesu uzdravení rozhodně nepomáhá. Když se člověk opije, svou obranyschopnost snižuje na minimum. Pravdou také je, že alkohol dehydratuje organismus, což není dobré, pokud se při nemoci více potíte než normálně.
Pokud vám lékař předepíše antibiotika a vy máte naplánovanou důležitou schůzku, oslavu, životní událost, kde si budete chtít přiťuknout, zeptejte se lékaře, zda si skleničku můžete dopřát.