<?php
$correctedHTML = <<<'HTML'
Serenoa, zázrak přírody
Léčivá rostlina serenoa plazivá, latinsky serenoa repens, patří do čeledi arekovitých a je to v podstatě palma. Má však krátký kmen a spíše keřovitý vzhled. Dorůstá výšky maximálně šesti metrů a má nápadné vějířovité listy. Ty jsou dlouhé jeden až jeden a půl metru a jsou na okrajích pilovité. Květy serenoy plazivé jsou krémové, uspořádány do laty a spatřit je můžete od února do poloviny dubna. Plody se nachází vždy ve středu vějířků a jsou tmavé. Živí se jimi velké množství zvěře. S touto léčivkou se můžete setkat na jihovýchodním pobřeží USA, kde se také vysazuje jako okrasná palma. Na Floridě hojně roste v borovicových lesích, kde vytváří hustý souvislý porost, který lze jen těžko překonat.
Co vlastně obsahuje a co se z ní používá?
Obsahové látky, které jsou využívány ve farmakologickém průmyslu, jsou flavonoidy, polysacharidy, mastný olej, beta-sitosterol ze skupiny sterolů a také mastné kyseliny. Tyto účinné látky najdeme v plodech, které se sklízí tmavě zelené a po usušení zčernají. Pro lékařské potřeby se plody drtí.
Jaké má účinky?
V tradičním lidovém léčitelství se serenoa používala při zánětech mléčných žláz, při bronchitidě či úporném kašli, při zánětech močového měchýře či ekzémech. Klinické studie prokázaly, že plody serenoy jsou účinné při zvětšení prostaty. Původní dochované zmínky o serenoe zmiňují sedativní a afrodiziakální účinky.
Jak se užívá?
Farmakologické firmy vyrábějí preparáty s výtažky ze serenoy, doporučená denní dávka pak je 320mg drogy. Přípravky by dokonce měli předcházet nádorovým onemocněním.
Pozor! Při zjištěném rakovinném bujení by se mělo užívání serenoy konzultovat s lékařem.
HTML;
echo $correctedHTML;
?>