Zázračný „čajovníkový strom“
Tea tree olej je tzv. všeléčitel, pomáhá při kožních onemocněních, ale i nefektech horních a dolních cest dýchacích. Získává se z kajeputu střídavolistého, latinsky Melaleuca alternifoli, jež bývá také označován jako čajovníkový strom. Jedná se o stálezelený australský strom, který dorůstá výšky až sedm metrů. Kmen je pokryt bílou kůrou, listy jsou podlouhlé, špičaté a žilnaté. Právě listy obsahují olej tea tree a sklízejí se po celý rok. Kajeput roste převážně na severovýchodním pobřeží Austrálie, kde se nacházejí rozsáhlé mokřiny.
Trocha historie
První zmínky o tea tree jsou z období velkých zámořských výprav, kdy evropští kolonizátoři objevili Austrálii. Proslulý kapitán James Cook o něm píše ve svém lodním deníku, že si lístky tea tree měli mořeplavci házet do piva a vařit si z něj i čaj. Původní australští domorodí obyvatelé jeho účinky znali a používali ho na různá poranění. V Evropě byly účinky tea tree vědecky zkoumány až ve dvacátých letech dvacátého století.
Jaké má účinky?
Éterický olej z listů kajeputu se tedy nazývá tea tree olej a má antiseptické účinky. Pomáhá tedy k ničení virů a bakterií či zárodků různých plísňových onemocnění. Antibakteriální účinky se využívají hlavně při kožních onemocněních jako je akné, pásový opar, bradavice, lupy, ale i při plísňových či houbovitých infektech. Tea tree olej je také vhodný při zánětech horních a dolních cest dýchacích. Připravit si můžeme inhalaci, kloktat nebo potírat kůži pod nosem při rýmě. V dnešní době se z tea tree vyrábí i vaginální gely, které pomáhají při mykotických onemocněních a zánětech.
Pozor! Tea tree olej by neměl být užíván v období těhotenství a při kojení. U citlivějších osob mohou obsahové látky éterického oleje vyvolat podráždění kůže.