Co to je za rostlinu?
Šalvěj lékařská je vytrvalá bylina, která patří do čeledi hluchavkovitých. Vytváří hustý keřík, jež má dřevnatý stonek, který se hojně rozvětvuje. Dorůstá výšky až půl metru. Listy jsou stříbrno zelené a plstnaté. Šalvěj má drobné modrofialové nebo růžové či bílé květy, které se objevují na začátku léta. Šalvěj lékařská se dá velmi dobře pěstovat na zahrádce nebo na balkóně v květníku.
Na co se používá?
V létě je dobré si nasušit listy, nadrtit a uskladnit. V zimě šalvěj určitě využijete. V léčitělství se používají jak čerstvé nebo sušené listy nebo přípravky z nich. V lékárnách jsou běžně k sehnání pastilky, kloktadla, alkoholové extrakty, atp. Šalvěj lékařská se používá vnitřně při nadměrném pocení. To mohou využít zejména ženy v přechodu. Dále je vhodná při zažívacích obtížích, jako je například nadýmání, nechutenství, průjem a zánět střev. Velmi se doporučuje ke kloktání při zánětech dutiny ústní, dásní, krku a při zánětu hrtanu. Zevně se používá na ošetření zánětů kůže či oděrek, které se pak lépe hojí.
Pozor! Šalvěj lékařská by se neměla používat v době těhotenství a po dobu kojení. Šalvěj totiž omezuje tvorbu mateřského mléka, proto je spíše vhodná k zastávě laktace. Éterický olej obsahuje látku thujon, který ovlivňuje nervovou soustavu. Thujon je přítomen zejména v alkoholových extraktech, proto se při dlouhodobém užívání může objevit předávkování v podobě návalů horka, závratí, může se zrychlit srdeční tep a objevit se epileptický záchvat. Pokud si však připravíte ze šalvěje čaj nebo kloktadlo, nemusíte se této látky obávat.
Jak si připravit kloktadlo?
Je to velice jednoduché – dvě čajové lžičky nadrcených šalvějových listů přelijeme 0,25ml vroucí vody a necháme zakryté louhovat deset minut. Po zchladnutí kloktáme.