Co to je za rostlinu?
Světlík lékařský je jednoletá bylina, která dorůstá výšky až 30 cm. Patří do skupiny krtičníkovitých a lidově se nazývala Ambrožka. Má rozvětvený stonek se žlázatými chloupky, listy drobné, trávově zelené, které jsou na okrajích zubaté a mají vejčitý tvar. Světlík kvete od července do října. Květy jsou sdruženy v hroznech a mají buď bílou, nebo modrou či červeně fialovou barvu. Je pro ně typická žlutá skvrnka na spodním pysku. Světlík lékařský roste na písčité a vlhké půdě, zejména na loukách, pastvinách nebo i rašeliništích. Můžeme se s ním setkat téměř po celé Evropě. První zmínky o léčivých účincích světlíku se objevují ve 14. století.
Na co se světlík používá?
V lidovém léčitelství se světlík používal zejména k omývání, obkladům očí při zánětu spojivek. Je také vhodný při zarudnutí očí, jejich únavě nebo při ječném zrnu. Dle výzkumů je účinnost světlíku lékařského velmi vysoká a lékaři oční kapky vyrobené z této bylinky doporučují. Vnitřně se používá při žaludečních obtížích, zevně také při kašli a kožních onemocněních.
Co obsahuje?
Světlík lékařský obsahuje glykosid nazývaný aucubin, dále také catalpol a euphrosid. Další obsahové látky jsou třísloviny, flavonoidy, silice, mimo jiné vitamín C a provitamín A.
Jak se užívá?
Vnitřně se užívá sušená bylinka – jedna až dvě čajové lžičky drogy se přelijí 150 ml vroucí vody a nechají deset minut zakryté louhovat. Vlažný čaj se popíjí třikrát denně mezi jídly. Obklady na ječné zrno – pět polévkových lžic nasušené bylinky přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme deset minut zakryté louhovat. Poté slijeme a do vlažného nálevu namáčíme sterilní obklady.
Pozor! Při výrobě odvarů na obklady očí je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla, jinak můžeme spíše uškodit než prospět.