O co se jedná?
Dornova metoda je způsob terapie, jež mobilizuje klouby a páteř. Jemným a šetrným způsobem vyškolený terapeut nebo masér navrátí jednotlivé obratle či klouby do své původní polohy a tím pacienta zbaví bolesti. Velikou výhodou Dornovy metody je, že zde nedochází k prudkému, bolestivému pohybu neboli „škubnutí“ při mobilizaci pohybového aparátu. Výsledky jsou znatelné i po jediné fyzioterapii, avšak pokud je problém závažnější, je potřeba delší spolupráce. Důležité je, aby se pacient zapojil.
Něco málo o jejích začátcích…
Dieter Dorn žil na německém venkově, kde pracoval na statku. Díky těžké dřině trpěl velkými bolestmi pohybového aparátu. Jednoho dne se s tím svěřil svému sousedovi sedlákovi Josefovi Mullerovi, který mu jemným tlakem palce od bolesti pomohl. Dieter Dorn nechápal, že je to tak snadné a chtěl se takovou metodu od sedláka naučit. Ale ten mu prý odpověděl, že nemusí, protože Dorn to v sobě má. Dieter Dorn, pak zkoušel stejnou metodou pomáhat svým sousedům a byl úspěšný. Učil tak tuto metodu ostatní a ta se postupně rozšiřovala dál. Sám Dieter Dorn tvrdí, že základem je napojit se na pacienta a chtít mu opravdu pomoci. Pokud tuto metodu bude vyškolený terapeut dělat pro peníze, vůbec se nemusí dostavit kýžený výsledek.
V čem Dornova metoda spočívá?
Člověk se silnými bolestmi zad, kyčlí, kolenou, ramen, atp. většinou nemá obratel nebo kloub ve správné poloze. Souvisí s tím například kratší jedna končetina, která pak křiví celou páteř a mění stereotyp chůze. Při Dornově metodě jde o zjištění problému a jeho napravení. Vyškolený terapeut nejprve pomocí jemných pohybů uvolní svalstvo, později tlakem palce napravuje obratle či klouby, vždy by měl jít do bolesti, nikdy přes ní. Pacient by pak měl doma provádět doporučené cviky.
Pozor! Dornova metoda není patentována, proto si dejte pozor při výběru terapeuta/maséra, který jí provádí.