Co to je za rostlinu?
Chmel otáčivý, latinsky humulus lupulus, je vytrvalá ovíjivá rostlina, která patří do čeledi konopovitých. Stonky jsou drsné, avšak nedřevnaté a výhonky dorůstají délky od šesti do dvanácti metrů. Chmel otáčivý kvete v létě, samčí květy jsou nepatrné, ale samičí rostou v hustých, rozvětvených květenstvích, které mají vzhled lupulinových shluků. Ty se později mění v chmelové šištice, které se sbírají. Planý chmel roste na vlhkých místech, v lužních lesích, v olšinách, také kolem rybníků, řek a potoků. V České republice se pěstuje v oblasti Žatecka, kde je kyselá půda.
Na co se používá?
Chmel otáčivý je účinný při poruchách spánku, nespavosti (obzvláště v kombinaci s kozlíkem lékařským), při nervozitě a neklidu. Ocenit ho také můžou lidé trpící úzkostnými stavy různého původu. Účinný je při bolestech hlavy a zánětech sliznice střev. V tradičním lidovém léčitelství se používal při onemocněních ledvin a močového měchýře. Zevně je vhodný na ošetření špatně se hojících ran a vředů. Od nepaměti se z chmele vyrábělo pivo, obzvláště mniši žijící ve středověkých klášterech si chválili jeho účinky.
Jak se užívá?
Při výše zmíněných obtížích se užívají hotové přípravky, jako jsou dražé či kapsle, jež jsou volně prodejné v lékárnách. Existují také alkoholové extrakty a vyzkoušet také můžete čaj. O užívání chmele otáčivého se poraďte s lékárníkem.
A jak si z chmele připravit čaj?
Našušené chmelové šištičky se jemně rozmělní a poté se jedna čajová lžička přelije 150 ml vroucí vody. Zakryté se nechá přibližně deset minut louhovat a poté se odvar slije. Ještě teplý čaj popíjíme dvakrát až třikrát denně.
Pozor! Přípravky z chmele otáčivého se nedoporučují užívat před řízením motorových vozidel, kvůli svým sedativním účinkům. Nedoporučuje se ani v době těhotenství a během kojení.