Co to je lymská borelióza?
Jedná se o onemocnění, které způsobuje bakterie Borrelia burdorferi, jež patří do rodiny spirochét. Ta se velice často objevuje u nižší lesní zvěře a drobných savců, z nichž je klíštětem, výjimečně i komárem, přenášena na člověka. Borelióza je zrádná v tom, že se jedná o polysystémové onemocnění – napadá více orgánů najednou. Uklidnit nás však může to, že pouze 5-10% klíšťat je infikováno a boreliózou se nakazí pouze 30% lidí, přičemž k rozvoji onemocnění dojde cca u 5-10% z nich.
Jak předejít kontaktu s klíšťaty?
Klíšťata se vyskytují nejvíce ve vysoké trávě. Proto je dobré vzít si dlouhé kalhoty, když plánujete výlet do lesa, do přírodního parku či volné přírody. Klíště se samozřejmě může vyskytovat i na zahradě (a to i městské), v městských parcích a na koupalištích. Proto je důležité používat repelent. V dnešní době je k sehnání ve spreji nebo i v krému. Pro malé děti je vhodný dětský. Při vyndávání klíštěte je nutné dbát opatrnosti, ať se klíště nerozpadne a nedojde k infikaci díky výkalům od klíštěte. Čím dříve klíště vyndáte, tím lépe. Po manipulaci s klíštětem si vždy důkladně umyjte ruce.
Jak poznám, že mám boreliózu?
Inkubační doba u boreliózy je přibližně 14-24 dní. Nejprve se objeví červený flek v místě kousnutí klíštětem, který je uprostřed vybledlý. Zároveň se mohou objevit příznaky jako u chřipky – únava, teplota, bolest svalů, zduření lymfatických uzlin a nevolnost. Jestliže borelióza napadne nervové centrum, může se objevit zánět mozkových blan, zánět mozkových kořenů nebo také obrna lícního nervu. V dalším stádiu se mohou objevit přehnané imunitní reakce. Proto je velice důležité co nejdříve nasadit antibiotika. Bohužel se může stát, že borelióza nebude zcela vyléčena. U někoho příznaky přetrvávají.