Beta vulgaris
Toto je latinský název červené řepy, dvouleté rostliny, která se řadí do kořenové zeleniny. Červená řepa původně pochází ze Severní afriky a oblasti Středomoří. Od pradávna se však používá jak v Asii, tak v Severní Americe a celé Evropě. Možná vás překvapí, že první dochované záznamy o této podzemní zelenině pochází z Babylonie. Hojně se využívala také ve starém Římě. V Čechách se používala v domácím léčitelství. Pro své účinky na naše zdraví je ceněná napříč všemi kontinenty.
Jak jí použít?
Nejvíce zdraví prospěšných látek do organismu dostaneme zasyrova. Červenou řepu můžeme nastrouhat a vymačkat z ní přes plátýnko všechnu šťávu, tu pak popíjet. Nastrouhaná lze použít do zeleninových či luštěninových salátů. Syrová řepa na tenoučké plátky je vynikající podávaná s kozím sýrem, medem a praženými ořechy jako předkrm. Vařená je vhodná do příkrmů pro malé děti, přesnídávek v kombinaci s ovocem, ale i pro přímou konzumaci, do různých pokrmů a k nakládání. Nakládaná červená řepa je výborná jako doplněk k hlavnímu chodu. Bez červené řepy se například neobejde jedinečná hustá polévka boršč. Vařenou, nakrájenou můžeme také použít do salátů nebo na plátky s mozzarelou a olivovým olejem. K večeři ji můžete upéct na pekáčku společně s bramborami, dýní hokaido, celerem a petrželí. Vynikající je také se špenátem, nivou a ořechy.
Co obsahuje?
Červená řepa obsahuje velké množství draslíku, sodíku, fosforu a vápníku. V menším množství pak vitamin C a železo, měď a zinek. Zmínit také můžeme vitamíny skupiny B. Červená řepa pročišťuje krev, detoxikuje organismus a působí močopudně. Zpevňuje stěny tepen a žil. Účinná je proti zácpě. Dále je o červené řepě známo, že napomáhá při tvorbě červených krvinek. Látky v ní obsažené zlepšují obranyschopnost našeho organismu. Tak s chutí do ní!