Kupovaná nebo domácí?
Jestliže si kladete tuto otázku, odpověď je jednoduchá. Určitě domácí! Možná si říkáte, že BIO kvalita zaručuje, že ovoce není chemicky ošetřeno a je šetrně pěstováno. Ale to vám nikdo nezaručí. I BIO pěstování je pěstování ve velkém a stromy se ošetřují proti nemocem, plísním, atp. avšak šetrněji, než je tomu ve velkopěstírnách. Co si sami doma vypěstujete, to si také sklidíte. Nebo co si nasbíráte – víte v jakém prostředí jste sbírali. A pokud se chcete vrhnout do výroby sirupů/šťáv a nemáte vlastní zahrádku či domácí zdroj, můžete sáhnout po ovoci od českých farmářů. Možnosti tu rozhodně jsou.
Základní pravidlo
V dnešní době se snažíme používat co nejméně cukru, avšak u domácích sirupů/šťáv to není žádoucí. Zde platí pravidlo, čím méně cukru, tím větší pravděpodobnost, že se šťáva zkazí. Samozřejmě náhrady můžeme také použít. Jestliže neplánujeme šťávu skladovat dlouho, můžeme cukru ubrat nebo ho nahradit a uložit šťávu do lednice či mrazáku. A jaká náhrada se nabízí? Samozřejmě med, třtinový cukr nebo javorový sirup (ten má svou však výraznou chuť). Čím méně dáme cukru nebo náhrady, tím větší musíme dodržovat hygienu.
Vyzkoušejte bylinkový sirup
Základní recept je velice jednoduchý. Nejprve si vyberte bylinku – např. meduňku, mátu, růžové květy, atp. Přibližně litr mírně natlačených bylinek dáme do hrnce a přelijeme převařenou vodou. Cca 30 minut necháme mírně prohřívat, nesmí se vařit! Poté přelijeme přes čisté plátýnko a na každý půl litr použijeme 350g cukru. Opět s cukrem mírně zahříváme, do úplného rozpuštění cukru. Hotový sirup přelijeme do předem vyvařených lahví a dobře uzavřeme. Uložíme do chladu a tmy. Při přípravě šťávy ředíme sirup dle chuti.