Co je to fermentace?
Fermentace je jinými slovy kvašení. V podstatě jde o proces, který probíhá pomocí mikroorganismů, přičemž se přeměňují organické látky v surovinách. Známe tři druhy fermentace – alkoholové, mléčné a octové kvašení. Můžeme také zmínit kvašení například vína, piva, čaje, mléka, jogurtu, atp. V dřívějších dobách bylo takové zpracování surovin velice běžné, jelikož to byl dobrý způsob konzervování a uchovávání potravin. Pomocí kvašení se samozřejmě vyráběl i alkohol, kysané mléčné výrobky, sýry, ale i vyhlášená rybí omáčka, atp. Fermentovat se dá opravdu mnoho potravin, a pokud bychom tu chtěli napsat celý výčet, vydalo by to na samostatný článek. Nesmíme zapomenout zmínit, že dříve byla konzumace takto upravených potravin běžná, proto se lidé těšili lepšímu zdraví.
Proč je to tak zdravé?
Kvašené potraviny jsou dobré pro naši střevní mikroflóru, která je základem naší imunity. Během mléčného kvašení dochází ke vzniku kyseliny listové, vitaminu C, K, B1, B2, B3 a probiotických bakterií, které jsou pro naše trávení více než žádoucí. Díky těmto bakteriím také dochází k lepšímu vstřebávání minerálních látek v našem organismu.
Pozor! Při domácím kvašení dodržujte pravidla
Pokud se rozhodnete pro fermentaci doma, měli byste dodržovat některá pravidla. Například suroviny kvašené různými způsoby by měly být dostatečně daleko od sebe, aby nedošlo ke zkřížení mikroorganismů a k nechtěné kontaminaci. Při kvašení může dojít i k výskytu nežádoucích látek/organismů, pro náš organismus škodlivých – např. E.coli. Proto fermentace sýrů není v domácím prostředí příliš bezpečná. Začátečníci mohou vyzkoušet zeleninu. Zde však také dbáme opatrnosti a rozhodně nekonzumujeme to, co nelibě zapáchá, má podivný vzhled – je hnědé, začernalé, a má podivnou chuť. Vždy je důležité na fermentaci použít čisté a vyvařené nádoby. Dodržovat stálou teplotu, světlo nebo tmu a zajistit přístup vzduchu nebo naopak. Někteří lidé používají tzv. startéry – mikroorganismy, které se uměle dodají.
Jakou zeleninu fermentovat?
V českých domácnostech se běžně kvasí zelí a okurky. Naložit k fermentaci se však dají i mrkve, květák, papriky, atp. Nejlepší je z vlastní zahrádky, která neobsahuje tolik pesticidů a je na povrchu přirozeně osídlena potřebnými bakteriemi.