Přírodní léčba vám může pomoci od zažívacích obtíží a nemocí zažívacího traktu. Léčivé rostliny povětšinou seženete v lékárně nebo si některé z nich během teplých slunečných dnů můžete nasbírat. Použít se dají jak čerstvé, tak sušené, někdy však pomůže spíše tinktura či kapsle (popř. jiné preparáty z nich). V tomto článku vám popíšeme jejich účinky.
Brusnice borůvka
Ta vám pomůže při průjmových onemocněních. Nejlepší volbou jsou sušené plody – tedy borůvky. Ty užíváme ve formě čaje, kdy přelijeme jednu polévkovou lžíci 250ml vroucí vody a necháme deset minut louhovat. Lepší je, když jsou borůvky rozmělněné. Čaj se popíjí několikrát denně, maximálně však 60g denně. Pokud nejste příznivci čaje, můžete sušené borůvky žvýkat.
Řebříček
Z této léčivé byliny se při žaludečních obtížích používají květy. Ty podporují produkci žluči a pomáhají tak i při nechutenství a průjmu. Nejrychleji pomůže tinktura, ale vhodný je i čaj. Ten připravíme z 3-4 lžiček sušených květů, které přelijeme 150ml vroucí vody a necháme přibližně deset minut louhovat. Jeden šálek popíjíme třikrát až čtyřikrát za den.
Smetanka lékařská
Je vhodná pro obnovení činnosti žlučníku, ale i jater. Pomáhá také při nechutenství a zažívacích obtížích. Používá se kořen, buď čerstvý, nebo hotové preparáty z něj. Pokud si vykopete kořen, nadrťte jej a jednu polévkovou lžící zalijte cca 150ml vroucí vody. Nechte zakryté deset minut louhovat a popíjejte třikrát denně jeden šálek před jídlem.
Aloe vera
Je známé především svými účinky při zevním užití. Ale při použití vnitřně také dokáže pomoci – povzbuzuje totiž činnost střev a doporučuje se při zácpě. Díky obsahové látce antracenderivátu ovlivňuje aloe shromažďování vody ve střevech, a proto je důležité dodržovat doporučenou denní dávku. Aloe by se také nemělo užívat dlouhodobě. K sehnání bývají dražé.