Zamořené životní prostředí
Mnoho odborníků zastává názor, že se lidstvo se samo zahubí, jelikož produkuje takové množství odpadu, které nás zamoří. Něco na tom opravdu bude. Vynalézáme a posléze vyrábíme takové materiály, které nejen, že se nikdy nerozloží, ale unikají z nich do ovzduší jedovaté látky. Jedovaté látky samozřejmě produkují automobily a těch stále přibývá a nesmíme také zapomenout na množství chemických látek, jež se běžně používají. Na naše zdraví má vliv jak znečištění životního prostředí, tak množství užívaných farmaceutických výrobků – přesněji řečeno jejich nadužívání. Také pesticidy a organická rozpouštědla jsou velkým zlem. A jak to souvisí s oxidativním stresem? Vše co jsme zde zmínili je příčinou vzniku volných radikálů v našem organismu, což jsou volné reaktivní kyslíkové molekuly, které vznikají uvnitř buněk a způsobují jejich smrt.
Oxidativní stres a antioxidanty
Pojem oxidativní stres tedy znamená nepřiměřené navýšení volných kyslíkových radikálů v krvi, které má za následek pomalý rozpad a následnou smrt buněk. Rozpad buněk můžeme zastavit pomocí přírodních látek – antioxidantů. Ty omezují aktivitu a vznik volných kyslíkových radikálů. Proto jsou antioxidanty tak důležité pro náš organismus a měli bychom dbát na jejich příjem z potravy. A jaké antioxidanty známe? Nejznámějšími a nejběžnějšími jsou vitamin C, E, A (betakaroten) a B3. Dále můžeme zmínit zinek, lykopen (patří mezi karotenoidy) a selen. Antioxidanty najdeme v zelenině, ovoci, ořechách, kávě ale i červeném víně, atd.
Jaké nemoci oxidativní stres způsobuje?
V podstatě se dá říci, že ty závažné, jako je například rakovina, neurodegenerativní onemocnění jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, ale také chronický únavový syndrom, onemocnění kardiovaskulárního systému, aterosklerózu, diabetes melitus a mnoho dalších.