Lidé jsou zvyklí sáhnout spíše po prášcích než-li po bylinkách, přitom častokrát byliny pomohou lépe a rychleji. Samozřejmě, existují onemocnění, na které jsou i bylinky krátké. V tomto článku vám několik léčivek představíme a stručně popíšeme, na co jsou dobré.
Kafr
Působí spasmolyticky a je dobrý při bronchitidě, pokud potřebujete podpořit sekreci hlenu. Kafr je také vhodný při zánětech dýchacích cest, ale na vnější použití v podobě masti. Právě v této podobě je nejčastěji k sehnání. Setkat se také můžete s kafrovým lihem, který je vhodný k rozmíchání mastí.
Pelargónie kapská
V tomto případě se používá kořen, který se také nazývá umckaloabo. Využití této byliny je málo známé a celkem mladé, proto o pelargónii kapské mnoho informací nenajdete. Používá se při chronických a akutních zánětech dýchacích cest. Umckaloabo působí antimikrobiálně a seženete jej v podobě kapek.
Lékořice
Málokdo ví, že kořen lékořice je velice léčivý. Doporučuje se při zánětech horních cest dýchacích, jelikož působí antivirově, antibakteriálně a protizánětlivě. V lékárně se prodává v podobě kapek a sirupu. Z kořene lékořice si můžete také připravit čaj, který se pije po jídle.
Smrk
Zde se používají mladé zelené výhonky, které mají nejvyšší obsah éterického oleje. Ten pomáhá při onemocnění dýchacích cest. Uvolňuje zahlenění a podporuje sekreci. Ze smrkových výhonků se dají připravit ozdravné koupele, z éterického oleje inhalace, ale také vnitřně 4 kapky na kostce cukru. K sehnání bývá i mast.
Šalvěj
Ta je velice známá a mnoho lidí jí používá, pěstuje se i na zahrádkách a používá v kuchyni. Tato léčivka působí antivirově, antibakteriálně a spasmolyticky. Účinná je zánětech dutiny ústní, jícnu a sliznic. V lékárně je k sehnání v podobě čaje, ale i kapek. Pozor! Šalvěj se nedoporučuje kojícím matkám, jelikož zastavuje tvorbu mléka.