Když cítíme, že máme oslabenou imunitu a začíná u nás nachlazení – škrábání v krku, pálení v nose a mírné pokašlávání, většinou zamíříme přímo do lékárny. Tam nakoupíme množství prášků a sirupů a začneme s léčbou, aby se onemocnění nerozběhlo. Mnoho lidí si dá paralen nebo ibalgin, různé horké nápoje – které obsahují pouze antipyretika a vitamin C, a posílí to kapkami do nosu. Tento koktejl spíše zatíží naše játra než by to mělo léčivý efekt. Přitom pomoci mohou bylinné čaje!
Heřmánek
Heřmánek působí protizánětlivě a spasmolyticky. Pomáhá při zánětech dutiny ústní, sliznic a dýchacích cest. Chuťově je velice dobrý a je vhodný i pro děti. Prodává se v lékárnách sypaný i v čajových sáčcích, ale je i běžně k dostání v obchodech s potravinami.
Lipový květ
Lipové květy si člověk může snadno v létě natrhat a při nachlazení užívat. Květ lípy působí antibakteriálně a protizánětlivě. Podporuje pocení, proto je vhodný při nachlazení a tiší dráždivý suchý kašel. Je vhodný i pro děti. Čaj popíjejte ještě teplý, tak třikrát denně. Koupíte v lékárně jak sypaný, tak sáčkovaný.
Mateřídouška
Tuto bylinku také snadno nasbíráme, jelikož roste u cest a na krajích lesa. Mateřídouška má velice silné antivirové a antibakteriální účinky, uvolňuje dýchací cesty – podporuje vykašlávání, proto je vhodná při zánětech dýchacích cest, zejména při bronchitidě. Je známo, že uvolňuje bronchiální křeče. V lékárně můžete sehnat kapky či sirup, v podobě čaje mateřídouškovou nať. Teplý čaj popíjejte několikrát denně. Je vhodná i pro děti.
Šalvěj
Šalvěj působí antibakteriálně a antivirově. Pomáhá při zánětech sliznic dutiny ústní – vhodná ke kloktání při bolestech v krku. Šalvěj také stahuje tkáně a pomáhá na trávení. Pozor! Nedoporučuje se kojícím matkám, jelikož snižuje tvorbu mléka. K sehnání v lékárně, dobře se dá také pěstovat v květníku nebo na zahradě. Prodává se v podobě kapek a sypaná.