Hyperaktivita, ADHD, ADD…

Mnoho lidí se diví, hlavně starší generace, proč je v dnešní době tolik hyperaktivních dětí nebo dokonce s nálepkou ADHD, ADD. Často můžete slyšet: „Na vině je špatná výchova!“, „Za to můžou ty počítače, mobily, televize, u kterých neustále sedí..“, „To si nechali rodiče schválně u doktora potvrdit, aby měl úlevy ve škole.“ Bohužel všechny tyto názory jsou liché a pro rodiče aktivnějších dětí svazující. Přitom pes je zakopán úplně někde jinde. Za vším totiž stojí trávicí ústrojí dítěte, přesněji řečeno střeva.

Tenké střevo stojí za vším

Jestliže je vaše dítě nadměrně aktivní, hyperaktivní nebo trpí poruchami chování, nespavostí, vyzkoušejte před nasazením léků, a smířením se s diagnózou ADHD či ADD, změnu životního stylu. Může to pomoci a nemusí. Existuje mnoho odborníků na komplementární medicínu a stravu, kteří by vám mohli poradit.
Dost často totiž stojí za chováním dětí procesy, které probíhají v tenkém střevě. Pokud zde není něco v pořádku, ovlivňuje to vstřebávání vitamínů a minerálních látek, tím pádem imunitu, a může také být příčinou různých potravinových alergií. Poruchy chování dětí mohou být způsobeny jak potravinovými alergiemi, tak nevyloučenými toxickými látkami, které díky poruše trávení dlouhodobě zůstávají v těle. Dětský organismus nepracuje tak jak má a prakticky neví jak si s tím poradit. To bývá i důvodem vysoké nemocnosti dětí.

Co dělat či nedělat?

U dětí, které mají poruchy chování, je důležité se zaměřit na stravu. Doporučuje se omezit příjem cukru – kontrolovat obsah cukru v potravinách, a zařadit takové suroviny, které zaručí správné fungování střev. Dobrá je určitě kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky, dušená zelenina a klidně i probiotika. Pokud dítě trpí nespavostí a změnami nálad, vyzkoušejte, zda nemá alergii na některé potraviny – pomocí eliminace. Na několik týdnů vyřaďte určité druhy potravin, u kterých máte podezření, také polotovary a potraviny s vysokým obsahem aditiv. Důležité je vysadit vždy jeden druh – např. pouze lepek (poté laktózu), abyste poznali změnu.
Zařaďte pravidelné denní aktivity. Buďte s dítětem denně venku, nebo co nejčastěji to půjde – když prší, aspoň na chvíli vytáhněte gumáky a pláštěnku ať si zaskáče v loužích. Když sněží, vyražte sáňkovat nebo odhazovat sníh lopatou. Doma dítěti upravte pokoj tak, aby měl dostatek prostoru a pohybu. Pokud budete chtít aktivní dítě udržet v klidu, budete nešťastní oba.
Určitě při obtížích navštivte lékaře.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů