Co o nich víte?
Batáty jsou již běžně k dostání v obchodech, ale patří mezi ty méně známé a méně používané druhy zeleniny. Jejich původním domovem byla Střední Amerika. Nejvíce rozšířené byly na Yucatanu a ve Venezuele kolem ústí řeky Orinoko. Zajímavostí je, že do Evropy byly dovezeny o celých sto let dříve než brambory obyčejné, jež jsou jejich příbuznými. Jedná se tedy také o podzemní hlízy. Nadzemní část se nazývá povijnice jedlá a jde o tropickou rostlinu, která má krásné zvonkovité květy. Batáty můžete znát také pod názvem sladké brambory nebo jam.
Batáty a naše zdraví
O batátech je známo, že obsahují betakaroten, který způsobuje jejich oranžové zabarvení slupky, ale i dužiny uvnitř. Ten posiluje naši imunitu a působí preventivně proti rakovině, jelikož má antioxidační účinky. Dokonce působí pozitivně na naši pokožku. Batáty dále obsahují železo, které ocení ti, jež trpí chudokrevností. Vláknina v nich obsažená je prospěšná pro naše trávicí ústrojí. Z vitamínů můžeme zmínit vitamín C, A a E, což jsou také velice ceněné antioxidanty. Vitamín C pak působí proti únavě. Další vitamín obsažený ve sladkých bramborách je vitamín B6. Ten zlepšuje naši náladu, působí antidepresivně a pomáhá při potížích s nespavostí. Můžeme také zmínit, že působí preventivně proti ateroskleróze a proti onemocněním kardiovaskulárního systému. Nesmíme zapomenout na jednu zajímavost – batáty mimo jiné obsahují kyselinu chlorogenovou, kterou obsahuje i vyhlášená zelená káva. Tato kyselina podstatně napomáhá při redukci váhy.
Jak batáty připravovat?
Batáty mají v kuchyni široké využití. Výborné jsou například pečené s dýní, řepou, petrželí a mrkví. Stačí nakrájet na přibližně stejné kousky a dát péct do trouby na pekáči. Vyzkoušet také můžete batátové placičky nebo batáty s kokosovým mlékem na kari. Vždy je dobré slupku důkladně očistit a neloupat, jelikož obsahuje nejvíce zdraví prospěšných látek.