Když se poraním…
V tomto článku máme pro vás několik rad, po čem sáhnout, když se venku při práci/na procházce/na výletě poraníte a nemáte zrovínka při ruce dezinfekci nebo náplasti. Tyto tipy možná ocení maminky, jejichž děti často zakopnou, spadnou, odřou se, atp. V přírodě totiž běžně roste mnoho bylinek, které hojí rány. Některé pomůžou ihned, jiné pro rychlejší a snadné hojení ran.
Jitrocel kopinatý
Nejdostupnější je jitrocel kopinatý (roste i v městských parcích, trávnících u cest, atp.):
Akutně stačí utrhnout listy jitrocele, mírně je narušit, aby se léčivé látky mohly uvolňovat (např. pomačkáním) a přiložit na ránu. Léčí jak otevřené poranění, tak starší jizvy. Jinak je nejlepší natrhat listy jitrocele, rozmačkat na kaši a nanést na ránu. Tím máte zaručeno, že se do rány dostane více léčivých látek.
Kostival lékařský
Kostival lékařský: ten je dobrý na hnisavé poranění a hlubší rány. Zde je nejlepší vyrobit si tinkturu či mast. Nejvíce léčivých látek obsahuje kořen. Vykopaný kořen můžete nakrájet, nejlépe nastrouhat a přiložit přes plátýnko/kapesník na ránu. Jak název napovídá, je také účinný při hojení zlomenin kostí.
Kokoška pastuší tobolka
Kokoška pastuší tobolka: ta roste skoro všude. Je opravdu hojná, proto je jednoduché si jí nasbírat. Nejlepší je udělat si odvar a tím ránu potírat nebo přikládat obklad. Urychluje hojení a zastavuje krvácení.
Řepík lékařský
Řepík lékařský: tato bylinka se často pěstuje na zahradách. Sbírá se a suší kvetoucí nať, ze které se připravují odvary. Ty pomáhají při odřeninách a hojení ran (i po porodních). Má i dezinfekční účinky!
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý: je květina, která roste u cest, na loukách a na suchých místech. Často se zaměňuje se rmenem (heřmánek má dutý květ při rozpůlení). Heřmánek má dezinfekční účinky, odvar je účinný na hojení mokvavých ran, vyrážek, poranění a jizev. Vhodné jsou i masti a tinktury.