Obsahové látky nezbytné pro náš život
Některé látky obsažené v rostlinách jsou pro fungování našeho organismu nezbytné, nebo jak se také říká životně důležité. Mezi ně patří vitamíny, minerály, ale i nenasycené mastné kyseliny (např. kyselina linolová), oleje, tuky, aj. Zde pro vás máme třetí pokračování článku o obsahových látkách v rostlinách. Tentokrát o látkách, se kterými se v běžném životě setkáváme méně často.
Fenolové glykosidy
Glykosidy jsou deriváty sacharidů. Jejich využití ve farmaceutickém průmyslu je široké. Mezi fenolové glykosidy řadíme např. salicin, arbutin nebo také lektin. Salicin je obsažen ve vrbové kůře a působí analgeticky. Arbutin najdeme v listech medvědice a ten působí močopudně. Lektin obsahuje jmelí a používá se k léčbě tumorů. Jak můžeme vidět, fenolové glykosidy jsou velice důležité.
Srdeční glykosidy
Jak nám název napovídá, tyto glykosidy ovlivňují naše srdce – přesněji řečeno jeho stahování a rytmus. Srdeční glykosidy najdeme například v konvalince a náprstníků.
Hořké glykosidy nebo-li hořčiny
Ty jsou asi ze všech nejznámější a povzbuzují tvorbu žluči, žaludečních šťáv a slin. Možná vás překvapí, kde všude hořčiny najdeme – v šalvěji, všedobru, pelyňku, aj.
Pryskyřice
Pryskyřici asi každý zná, ta vystupuje na povrch po poranění kůry stromů, ale obsahují ji i některé rostliny. Pryskyřice je tuhá a lepkavá tekutina. Používá se při výrobě parfémů, lepidel a kadidel. V České republice jí nejvíce najdeme u jehličnatých stromů, kde je obsažena i v jehlicích. Pryskyřice slouží prvotně jako ochrana proti škůdcům (jednoduše je zalepí). Pokud je však strom nemocný, produkce pryskyřice je nižší a například kůrovec pak zvládne strom napadnout. Tato látka obsahuje éterické nebo-li esenciální oleje, proto její typická vůně. U rostlin jí najdeme například u myrhy. Je důležité zmínit, že působí protizánětlivě a dezinfekčně, proto je účinná při zánětech hrtanu, střev, ale i kůže a kloubů.