Co to je?
Puškvorec obecný je léčivá rostlina, která patří do čeledi puškvorcovité. Latinsky se nazývá Acoruscalamus L. Je to vytrvalá rostlina, jež roste na březích pomalu tekoucích či stojatých vod. V České republice tedy v mokřadech, kromě vyšších horských oblastí. Z plazivého oddenku vyrůstá bylina do výšky až 150cm, ta má listy uspořádané do dvou řad. Puškvorec poznáte podle aromatické vůně, obzvláště po zlomení oddenku. Po staletí je používán jako koření. Jeho květ je mnohokvětá válcovitá palice. Ta bývá zelená a později hnědne. Puškvorec byl k nám zavlečen z Indie. Jeho původním domovem je Asie, v dnešní době roste i v Severní Americe a po celé Evropě.
Co obsahuje?
Puškvorec obsahuje hlavně třísloviny a hořčiny, dále také cholin, sliz a cukry. Nesmíme zapomenout na silice, které obsahují terpeny.
Na co je dobrý?
Puškvorec pomůže všem, kteří trpí žaludečními obtížemi. Jeho obsahové látky totiž podporují látkovou výměnu a tvorbu žaludečních šťáv. Ve starých lékařských knihách se můžete dočíst o puškvorcovém žaludečním likéru, ten působí proti křečím. Puškvorec má také desinfekční a močopudné účinky. Tato léčivka působí též antidepresivně a dodává vitalitu lidem po úrazech, nemocech, operacích, apod. Při zevním použití se doporučuje na ekzém, na hojení ran a na revmatismus.
Jak na sběr?
U puškvorce sbíráme kořen, v období od března do dubna a pak od září do listopadu. Ten nejprve omyjeme, zbavíme drobných kořínků a rozřízneme na půl. Puškvorec sušíme venku v polostínu nebo v troubě maximálně na 35°C. Takto usušený kořen pak můžeme použít na čaj nebo si doma vyrobit tinkturu.
Domácí puškvorcová tinktura na poruchy trávení
Kořen puškvorce musí být dobře proschlý, poté ho nakrájíme nadrobno a naložíme do kvalitního alkoholu. Vždy v poměru 15g puškvorce a 0,5l alkoholu. Takto naložený puškvorec dáme do temna na jeden týden, poté slijeme. Tinktura se užívá při obtížích dvakrát denně, dvacet kapek.