Neklidné spaní
Mnoho z nás, v dnešní uspěchané a pracovně náročné době, trpí nespavostí či poruchou spánku. Bývá pro nás obtížné zastavit myšlenky, uklidnit mysl a spokojeně usnout. Často se v noci zbudíme a znovu v hlavě přemítáme nad tím, co jsme nestihli, co zítra musíme udělat a tak podobně. Ráno pak vstáváme jak spráskaný pes a celý den se snažíme potlačit únavu. Pokud takový scénář přetrvává delší dobu, tělo si dostatečně neodpočine a imunita je oslabena. Brzy se pak dostaví nemoc a zalehneme na několik dní do postele. Pomoc však můžeme najít v přírodě. Existuje mnoho bylinek na klidný spánek a není nic snazšího, než si jimi vyplnit polštářek, který si večer dáme pod hlavu. Takový ručně vyrobený polštářek je vhodný i pro aktivní děti, které večer né a né usnout.
Proč zrovna polštářek?
Pravda, někdo si řekne, že na výrobu polštářku nemá čas. Na druhou stranu výhoda je, že si ho jednou vyrobíte a použijete kdykoliv potřebujete. To ocení ti, kteří nemají v lásce bylinné čaje nebo kapky na klidný spánek. Bylinky vsypané do polštářku obsahují éterické oleje, které se uvolňují teplem našeho těla a působí na naší nervovou soustavu po celou noc.
Jaké bylinky zvolit?
Bylinky, které mají uklidňující účinky jsou: levandule, kozlík, meduňka, tymián, šalvěj, heřmánek, ale i chmel a anýz. Tyto bylinky lze libovolně kombinovat. Nejlepší je, když si je sami nasbíráte a nasušíte. Je však důležité, aby bylinky byly dostatečně suché a v polštářku se nezapařily. Sbíráme tedy za suchého, slunného počasí a sušíme v polostínu v tenké vrstvě.
Jak na výrobu polštářku?
Vyberte si takovou látku, která neobsahuje umělá vlákna a je dobře pratelná. Například bavlnu nebo plátno. Nejprve si z bavlněné látky vystřihněte požadovaný tvar, sešijte na stroji, nechte jednu část volnou a vložte mušelínový sypek a bylinky. Poté sešijte. Máte hotový vnitřek. Poté ušijte povlak, který bude na suchý zip nebo na knoflíčky. Myslete na to, že by měl být o kousek větší, aby se vám dovnitř vešel menší polštářek s výplní.