Krásná kytička zvaná „bouřka“
Rozrazil lékařský jisto jistě znáte. Roste totiž na loukách, v lesích, okrajích cest v nížinách i vyšších nadmořských výškách a je v naší přírodě celkem běžný. Najdete ho spíše v polostínu, než na vyprahlých pasekách. Je to fialovomodrá drobná kytička s bílým středem, které se přezdívá „bouřka“. Babičky nás jako děti strašili, že přivoláme bouřku, pokud jí utrhneme.
Co obsahuje?
Rozrazil obsahuje vitamin C, třísloviny, silice, ale i hořčiny, prospěšné saponiny, pryskyřice a vosky. Díky svým obsahovým látkám byla oblíbenou léčivkou již u starých Germánů, ti ji využívali doslova na všechny choroby. Těžko říci, zda jim pomohla tato bylinka nebo placebo.
Na co se používá?
Rozrazil určitě ocení ti, které trápí chronický ekzém a kopřivka. Je totiž účinný při nepříjemném až nesnesitelném svědění. Při kožních problémech se používají teplé zábaly. Osvědčil se také u léčby astmatu a tuberkulózy. Kloktat jej můžeme při zánětech dásní. „Bouřka“ se také doporučuje při špatném trávení, poruchách a zahlenění střev.
Pokud jste často přepracovaní, trpíte díky tomu nespavostí, vyzkoušejte šálek rozrazilového čaje před spaním. Je také dokázáno, že je dobrý na naší paměť. Pomáhá také při revmatických bolestech končetin, pocitech závrati, písku v moči, ale také při žloutence.
Kdy na sběr rozrazilu?
Rozrazil sbíráme za suchého, slunného počasí, kdy můžeme bylinku ihned nasušit. V období od května do srpna sbíráme květy a olistěná květenství. Sušíme v tenké vrstvě na suchém, dobře větraném místě. Z čerstvých rostlinek si můžeme připravit čerstvou šťávu, kterou užíváme dvakrát denně, jednu čajovou lžičku – na kožní problémy, ekzém. Čaj popíjíme při žaludečních a střevních obtížích, průjmech. Denní dávka rozrazilu by však neměla překročit 5 gramů!