O co jde?
Sedmá nemoc známá také pod názvem Ruka, pusa, noha je běžné dětské onemocnění, které způsobuje více druhů enterovirů. Objevuje se u dětí do pěti let, nejčastěji však u školkových dětí a vzácně se může nakazit i dospělí. Onemocnění je to vysoce nakažlivé, přenáší se kapénkovou infekcí. Výskyt bývá nejčetnější v podzimním období. Inkubační doba je 3-6 dní. Dítě je infekční přibližně týden, virus se nachází v puchýřcích, ale i ve stolici.
Příčiny
Příčinou je tedy nakažení kapénkovou cestou, některým druhem enteroviru. Nejčastěji jde o virus Coxsackie A 16 nebo enterovirus 71. Dítě se snadno nakazí ve velkém kolektivu jako je školka, dětské herní centrum nebo při volnočasových aktivitách, návštěvách, oslavách.
Příznaky
Typické pro tuto nemoc jsou pupínky na rukou, v puse a na nohou – odtud název nemoci. Přičemž uvnitř úst se mohou vyskytovat bolestivé afty a v jejich okolí pupínky. Pupínky jsou pak také na ploskách nohou, na dlaních, ale můžou se objevit i na hýždích, kolenou a loktech. Onemocnění je provázeno horečkou, únavou, někdy i bolestí v krku. Horečka ve většině případů bývá jako první příznak. Pokud si dítě stěžuje na bolest při jídle, je lepší podávat kašovitou stravu – ne příliš slanou, kořeněnou, kyselou, sladkou, horkou. Nápoje by měly být také vlažné ne příliš sladké a kyselé. Je nutné dohlídnout na dostatečný příjem tekutin a stravy.
Léčba
Na sedmou nemoc není vakcinace. Sráží se pouze horečka a lékař může předepsat gel nebo roztok na potření aft v ústech. Vhodný je klidový režim a odpočinek. Zvýšené pozornosti by se mělo věnovat onemocnění u kojenců mladších šesti měsíců a zde se doporučuje návštěva u lékaře. Neplatí, že po prodělání nemoci je pacient imunní, jelikož sedmou nemoc způsobuje více druhů virů.