Voda společně se vzduchem tvoří základní podmínky pro existenci života na zeměkouli. Voda je také základní stavební látkou všech živých organismů. Lidské tělo totiž tvoří voda přibližně ze sedmdesáti procent. Tvoří významnou součást všech orgánů, je součástí samotné stavby našeho těla a její úloha je klíčová i v probíhajících tělesných procesech. Proto je pro zdravý a aktivní život nutný pravidelný příjem vody, aby náš organizmus zůstal hydratovaný.

Voda se do našeho těla dostává konzumací potravin a nápojů, a částečně vzniká i jako vedlejší produkt metabolických procesů v našem těle. Z našeho těla se ztrácí potem, vylučováním nebo běžnými tělesnými funkcemi, jako je například dýchání. Každodenní příjem a výdej vody by měl být v rovnováze. Množství vody, které by měl člověk denně přijmout, závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně tělesná aktivita, tělesná teplota, teplota prostředí, zdravotní stav, užívání léků, množství přijímané vlákniny apod.

Podle RNDr. Pavla Suchánka, nutričního specialisty, člena Fóra zdravé výživy a spoluzakladatele poradenského fóra Fitbee.cz, by mělo být množství denně přijaté vody 35 ml na 1 kg hmotnosti člověka, a to ale s přihlédnutím k výše jmenovaným faktorům. Nedostatek vody v organizmu, tedy jeho dehydratace, způsobuje problémy ledvinám a dalším orgánům, oběhovému systému, a podle nových vědeckých poznatků může narušovat správnou funkci mozku. Zejména u dětí mohou příznaky vyvolané dehydratací připomínat příznaky ADHD, jako jsou poruchy soustředění, motorický neklid a podobně. RNDr. Suchánek proto vnímá tento další pohled na pitný režim jako velmi důležitý. Měli bychom proto velmi důsledně dbát na dodržování pitného režimu zejména u dětí.

Dále je zajímavé, že reakce na dehydrataci se u žen a mužů výrazně liší. Muži jsou na ni méně citliví, protože mají větší procento svalové hmoty než ženy, a je známo, že největší podíl vody v těle je v krvi a ve svalech. Přesto by na dodržování pitného režimu měli muži dbát stejně jako ženy, a v případě, že se aktivně věnují nějakému sportu, tak je to naprosto nezbytné.

Před dehydratací musíme tedy především chránit děti, ale i starší lidé jsou nedostatkem vody v organizmu ohroženi více než lidé mladí. Jejich tělo hůře hospodaří s tekutinami, jejich ledviny jsou méně schopné koncentrovat moč. Také ztrácí více tekutin, protože jejich kůže je tenčí a odpařuje více vody. Ve vedrech by měli senioři vypít každou hodinu skleničku vody bez ohledu na pocit žízně. Jak říká RNDr. Suchánek, pít tehdy, až když máme pocit žízně, je nesmyslné, protože v tom okamžiku může být naše tělo už dehydrováno.

Dehydratace také často způsobuje bolesti hlavy. Vlivem nedostatku tekutin se stává krev hustší, při jejím průtoku se rozšiřují cévy, a je-li v cestě kost, tlačí cévy na ni, a to pak právě způsobí bolest hlavy. Také i mírná dehydratace, ale chronické povahy, může způsobit mrtvici, ledvinové kameny nebo infekci močových cest.

Podle posledních výzkumů je trochu překvapující zjištění, že ačkoliv nepravidelná konzumace kofeinu může mít na člověka mírný močopudný účinek, u osob, které kofein přijímají běžně a pravidelně, je močopudný účinek zanedbatelný.

Co tedy máme vlastně pít, balenou vodu, limonády nebo minerálku? Nejlepší je čistá voda. U nás je většinou možné pít obyčejnou kohoutkovou vodu, což jinde ve světě tak běžné není. Nebo pijme balené vody, ale měli bychom se vyhýbat slazeným nápojům, ať už jsou to limonády nebo třeba i většina džusů. Z hlediska výživy jsou pro naše tělo daleko vhodnější přirozené zdroje cukru, jako je ovoce. Měli bychom ve svém vlastním zájmu omezit příjem tekutin doslazovaných cukrem, jak doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Používání umělých sladidel místo cukru je také diskutabilní, podle některých studií mohou nápoje s umělými sladidly vyvolávat pocit hladu, což ale jiné studie zase odmítají. Nejlepší by asi bylo omezit sladkou chuť a zvyknout si na neslazenou kvalitní čistou vodu.

Přesně to má zřejmě na mysli RNDr. Pavel Suchánek, když říká: „Pijte obyčejnou pitnou vodu, balenou, minerální, jemně perlivou. Zajímejte se o zdroj této vody a jaké látky obsahuje. A hlavně, pijte, i když nemáte žízeň.“

avatar autora
Hana R.
Hana R. je zkušená redaktorka online magazínů, která se věnuje psaní o jídle, filmech a zdraví. Je uznávanou filmovou kritičkou, známou pro své názory na svět kinematografie. Kromě toho má velký zájem o zdravý jídelníček a speciální dietní programy. Ve svém volném čase je vášnivou čtenářkou a fanynkou děl Stephena Kinga.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů