Častý problém
Nesestouplé varle je celkem častý problém u novorozenců, takže není důvod k panice. Nejčastěji se objevuje u nedonošených chlapců, pak do jednoho roku života a po prvním roce života už jen ve výjimečných případech. Pohlavní orgány se u plodu vyvíjejí v pátém týdnu po oplození. Je to celkem složitý proces, který musí být přesně koordinován. Nejprve jsou základy pohlavních žláz uloženy v zadní břišní stěně a poté prodělávají sestup. Tento proces je stejný u obou pohlaví. U žen končí svou cestu v malé pánvi jako vaječníky a mužů pokračují a tvoří šourek, kde se pak umístí varle. Varlata pak sestupují tříselnými kanály. To ale neznamená, že se chlapci rodí se setouplými varlaty. Ve většině případů varle sestoupí do šourku do prvního roku života. Avšak tento proces se sleduje do půl roku života dítěte. Pak většinou doktor rozmyslí postup.
Proč varle nesestoupí?
Někdy je to způsobeno porušenou signalizací v mozku, která má za úkol spustit proces sestupování. Další příčinou může být příliš nízká hladina testosteronu v krvi nebo mechanická překážka v dráze sestupu. Překážkou pak chápeme např. úzký tříselný kanál nebo tříselnou kýlu. Někdy se může stát, že nesestoupí ani jedno varle.
Jak poznám, že varle nesestoupilo?
Pozná se to jednoduše, v skrotálním vaku není žádný obsah. Dítě vyšetřuje lékař, a pokud si není jistý, udělá ještě sonografické vyšetření nebo magnetickou resonanci.
Co s tím?
Lékař určí postup. Pediatr vás doporučí ke specialistovi a ten rozhodne o druhu léčby. Někdy se volí léčba konzervativní, jindy chirurgická. Konzervativní znamená léčbu hormonální. K té se přistupuje, pokud se nejedná o mechanickou překážku a varle je umístěno mimo šourek. Pokud se zjistí mechanická překážka, je nutný chirurgický zákrok.
Komplikace
Pokud se nesestouplé varle nezačne řešit včas, může být pak pozdě a muž může být neplodný. Musí se zasáhnout nejpozději do dvou let života. Zadržené varle pak bývá vysoce ohroženo nádorovým onemocněním.