Jak to s těmi vlasy je?
Vlasy jsou tvořeny keratinem, což je vazivová bílkovina. Z té jsou tvořeny i naše nehty. Jde o neživou tkáň, která však musí být dobře vyživována krví a živinami. Vlasy měsíčně narostou v průměru o jeden centimetr. Mnoho jich denně ztratíme, jedná se cca o sto vlasů denně. Avšak po každém vypadlém, naroste jeden nový. Problém nastává, pokud není v těle něco v pořádku. Vlasy mohou přestat růst, mohou se lámat, jsou suché, objeví se lupy, apod.
Příčiny
Příčin je opravdu mnoho. Vlasy mohou poukázat na nerovnováhu v těle nebo závažnější nemoc. Mezi hlavní příčiny poškození vlasů patří špatná strava chudá na vitaminy a minerály, stres, hormonální změny nebo jejich nerovnováha. Dále také dědičnost, problémy se štítnou žlázou, poruchy imunitního systému, ale i životní prostředí. Vliv mají škodlivé látky v ovzduší, chemikálie a jedovaté plyny. Prudké vypadávání vlasů má na svědomí chemoterapie při léčbě nádorových onemocnění.
Příznaky
Vypadávání vlasů patrné při jejich mytí a česání. Dále také změna struktury vlasů, dokonce i změna barvy – zešedivění. Svědění pokožky hlavy a vytváření lupů nebo i stroupků.
Co můžu udělat?
Můžete se poradit se svým lékařem nebo vyzkoušet doplňky stravy. Všeobecně je známo, že vlasy mají horší kvalitu, pokud nemají dostatečnou výživu, proto je dobré brát multivitaminy a k tomu můžete ještě přidat esenciální mastné kyseliny jako je například rybí tuk nebo pupalkový olej či lněný olej. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v těchto olejích zvlhčují pokožku hlavy a zabraňují tvorbě lupů + vlasy jsou méně vysušené. Pokud se vám vlasy lámou a slábnou, může to souviset se štítnou žlázou a zde je dobré zvolit zinek, se kterým je nutné užívat měď, aby se vstřebával. Měď pak podporuje tvorbu pigmentu, jenž zbarvuje vlasy a kůži, proto zpomaluje proces šedivění. Preventivně proti vypadávání je dobrý B komplex. A jako další můžeme zmínit PABA (para-aminobenzoovou kyselinu), která chrání vlasové váčky.