Už Indiáni ji dobře znali
Vodilka kanadská, latinsky Hydrastis canadensis, je 20-50 cm vysoká rostlinka. Její květy jsou plné tyčinek s velice drobnými okvětními lístky, které brzy opadají. Plody jsou červené, mají kulovitý tvar a jsou to peckovičky. Listy mají tvar dlaně. Již Indiáni ji hojně využívali a cenili si ji pro její účinky proti různým chorobám. Od žaludečních potíží po oční infekce. Sbírá se kořen, který se suší. Má výraznou žlutou barvu, a proto se používal i jako barvivo. V dnešní době se využívá v přírodní medicíně jak ve Spojených Státech, tak v Evropě.
Jak pomáhá?
Vodilka kanadská je velice účinná v boji s různými bakteriemi a viry. Například pomáhá léčit i pásový opar a opary jako takové. I ti, kteří často trpí na afty, by po ní měli sáhnout, přesněji po tinktuře z této léčivky. Tinktura dokáže odstranit také bradavice. Dále je účinná při očních infekcích – v tomto případě se uvaří vodilkový čaj, který se po vychladnutí používá jako koupel. Vodilka posiluje imunitní systém a je schopná jej nastartovat ve chvíli, kdy se objeví první příznaky. Například při chřipce nebo nachlazení. Zvyšuje totiž aktivitu bílých krvinek, které mají na starosti chránit lidské buňky před infekcemi a škodlivinami. Dále zmírňuje záněty sliznic, infekce močových cest a zklidňuje nevolnost, pocity na zvracení.
Užívání
Na posílení imunitního systému je více známá léčivka echinacea, která se však používá preventivně. Vodilka se začíná užívat při prvních příznacích a až do jejich vymizení. Vodilkový čaj se doporučuje užívat při infekci močových cest. Jak již bylo zmíněno, tinktura z této léčivky se používá místně na bradavice, afty, opary a pásový opar. Na oční infekce se vylouhuje 1 lžička vodilky v 600 ml vroucí vody. Důležité je scedit výluh přes plátýnko, nechat vychladnout a poté provádět oční koupel. Vodilka kanadská je k dostání v lékárnách v sušené podobě, jako tinktura, také v podobě tobolek a jako mast.