Když je hladina příliš nízká
Anemie nebo-li chudokrevnost je zdravotní stav, kdy je hladina červených krvinek (hemoglobinu) příliš nízká vzhledem k věku a pohlaví. To má za následek nedostatečné prokrvení tkání, jelikož krev má sníženou schopnost nést kyslík. U dětí je chudokrevnost obzvláště nebezpečná, jelikož se pak správně nevyvíjí mozek. Mezi nejčastější příčiny patří strava chudá na potřebné živiny, zejména na železo a kyselinu listovou (nebo-li vitamin B12). Důležité pro správný vývoj dítěte jsou také vitaminy B2, B6 a vitamin C, dále měď a kobalt. Nízkou hladinu železa také způsobují onemocnění jako je Crohnova choroba, poruchy funkce ledvin a onemocnění zažívacího ústrojí.
Jak anémii poznáte?
Anemické dítě je bledé, dýchavičné, stále unavené, ale trpí poruchami spánku nebo naopak spavostí. Někdy se objevuje nechutenství, krvácivé afty a světlé nehtové lůžko.
Jídelníček bohatý na železo
Nyní si vyjmenujeme potraviny bohaté na železo. Patří sem sušené švestky a meruňky, quinoa, čočka, cizrna, bílé fazole, avokádo, červená řepa, špenát, ořechy, pažitka, rozinky, mák, dýňová a slunečnicová semínka, hovězí maso, sardinky, játra, žloutek, listová zelenina a melasa.
Možná si říkáte, že není snadné některé z těchto surovin zařadit do jídelníčku, ale pár tipů pro vás máme. Můžete vyzkoušet luštěninové pomazánky, melasu používat do pečení, stejně tak ořechy a semínka + sušené ovoce. Vhodné jsou různé sušenky nebo placky. Avokádo je chutné v kombinaci s banánem, například s lívanečky. Z máku a červené řepy se dají vyrobit úžasné koláče a dorty.
Pozor! Železo se vstřebává za pomoci vitaminu C, proto je důležité ho mít dostatek. Dalším pravidlem je, že nejvyšší vstřebatelnost železa je po ránu, zaměřte se tedy na snídaně. Naopak jeho využitelnosti pro organismus zabraňuje vysoký příjem cukrů a soli.