Co to PMS je?
Premenstruační syndrom je soubor fyzických a psychických příznaků, které se objevují několik dní před začátkem menstruace a ustupují s jejím začátkem. Nedá se říci, že by ženy měly stejné obtíže. Některé nepociťují nic, jiné slabé příznaky a někoho to vyřadí tzv. z provozu úplně. Nejčastěji si ženy stěžují na bolest prsů a jejich zvětšení. Dále také otoky nohou, prstů, nafouknutí břicha, které může být doprovázeno zvýšením tělesné hmotnosti až o jeden kilogram. Někdy se objevují problémy s trávením, jako jsou průjmy nebo zácpa, pocit na zvracení, dále také bolestivost hemeroidů a varixů. Časté také bývají návaly horka, pocení, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a méně často migrény. Aby toho nebylo málo, mnoho žen trpí i psychickými projevy, jako je podrážděnost, neklid, poruchy nálady, agresivita, ale také emocionální labilita nebo deprese.
Co PMS způsobuje?
Na to se názory trochu rozcházejí, podle toho, z jakého hlediska se odborníci na PMS dívají. Někdo mluví o poruše mozkových regulátorů – kdy není v rovnováze dopamin, serotonin a noradrenalin. Dalším důvodem je nerovnováha hormonů, které produkují vaječníky. Nepoměr mezi estrogenem a progesteronem. Mnoho lékařů a odborníků se domnívá, že velkou roli hraje také psychosomatika. Na vině, u některých žen, bývá nedostatek vitaminu B6 v organismu.
No a co s tím?
„Chce to klid a nohy v teple.“ Žena by měla zmapovat, kdy přibližně PMS přichází a trochu se na to připravit. Prostě vědět, že změny nálad jsou z důvodu PMS a nehroutit se z toho. Nejlépe upozornit partnera a okolí a poprosit je, aby byli shovívaví. Vyzkoušet můžete přírodní prostředky jako je pupalkový olej, ženské bylinné směsi na čaj (popíjet již před začátkem a v průběhu PMS), dále také hořčík, vitamin B6, vitamin E nebo homeopatika. Pokud jsou příznaky velmi silné, poraďte se svým lékařem. Někdy je nutná hormonální léčba, psychotropní látky a analgetika.