Výroba olivového oleje
Olivový olej je běžný ve středomořské kuchyni, u nás v Čechách je čím dál tím oblíbenější a používá ho stále více domácností. A je to jedině dobře, jelikož olivový je jeden z nejzdravějších, které si můžeme dopřát. Jeho největším producentem je Španělsko, dále pak Itálie, Řecko a Sýrie. V těchto zemích pak najdeme oblasti s rozsáhlými sady a plantážemi olivovníků. Olivy se sklízí klasickým způsobem – tlučením do větví stromů, aby opadaly. Ty se poté sbírají, rozemelou a lisují (nejpozději do čtyř dnů od sklizení, aby se zachovaly zdraví prospěšné látky). U extrapanenského olivového oleje je to trochu jinak, pod stromy se připraví plachty a až olivy dozrají, sami opadají. Proto má olej jemnou chuť, bez hořkých podtónů. Další rozdíl je, že se lisuje výhradně za studena. Tím se zachová 100% zdraví prospěšných látek.
Vyznáte se v rozdělení olejů?
Nejkvalitnější z olivových olejů, který si seženete je extra panenský (Extra virgin), který se lisuje pouze ze zralých oliv a za studena. Poté následuje panenský (Virgin) a obyčejný panenský – jež mají vyšší volnou kyselost. Dále tu máme rafinované oleje, které jsou lisované za vysokých teplot a jsou následně chemicky upravovány. Koupit si můžete i směsi – rafinovaného s panenským olivovým olejem.
Význam pro naše zdraví
Olivový olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamin E, což je ceněný antioxidant. Díky svému jedinečnému složení udržuje naše srdce zdravé, napomáhá správnému fungování našeho metabolismu a podílí se na vstřebávání vápníku do těla. Mnoho lidí oceňuje, že pomáhá proti zácpě, také, zlepšuje trávení a snižuje koncentraci střevních kyselin – což je dobrá prevence proti žaludečním vředům. Podporuje také tvorbu žluče, posiluje játra a napomáhá k vylučování škodlivých látek.