Co to vlastně je?
Už jste slyšeli o zeleném ječmenu? Jedná se o mladý ječmen, který bývá také označován jako ječná tráva. Bylo zjištěno, že ještě nezralý ječmen setý obsahuje neuvěřitelné množství zdraví prospěšných látek, a proto se začal zpracovávat. Sklízí se zelené lístky ječmene, jež se omyjí, prolisují a tím se získá extrakt. Ten se pak vysušuje a vzniká tak čistý, jemný, zelený prášek, který se dále zpracovává různými společnostmi jak farmaceutickými, tak alternativními. Vyrábí se z něj různé výživové doplňky nebo se také prášek balí a používá se k přípravě nápoje.
Co obsahuje?
Zelený ječmen se označuje jako superpotravina, jelikož obsahuje více živin než běžné potraviny. Obsahuje vitamin C a E, což jsou významné antioxidanty, které chrání náš organismus před rakovinným bujením a škodlivými látkami. Dále v ječmenu najdeme většinu vitaminu skupiny B, také vitamin K a minerály jako vápník, hořčík, draslík, měď, fosfor a železo. Najdeme v něm také chlorofyl, jenž zlepšuje náš metabolismus a má antiseptický a protizánětlivý účinek. Je to také nosič kyslíku, čímž působí prospěšně na naše cévy a srdce. Další výjimečná látka, kterou obsahuje, je cholin. Ta napomáhá přenosu signálů po nervových vláknech a usnadňuje komunikaci mezi mozkem a svaly. Proto je velice důležitý pro správné fungování nervové soustavy. Cholin také chrání játra před poškozením nepříznivými látkami (léky, toxiny, alkoholem). V zeleném ječmenu také najdeme většinu existujících aminokyselin, vlákninu a beta-karoten. Bylo také zjištěno, že mladý ječmen napomáhá při překyselení organismu.
A co nežádoucí účinky?
Na začátku užívání se mohou objevit nežádoucí účinky jako například průjem a občasná bolest hlavy, jelikož se náš organismus pročišťuje. Zelený ječmen by se však neměl užívat při onkologických onemocněních, kdy právě probíhá radioterapie, také lidé po operaci tenkého, tlustého, ale i slepého střeva a po operaci žaludku by neměli zelený ječmen užívat.