Počítačová doba

Před pětadvaceti lety byste v české domácnosti hledali počítač jen stěží. Ten kdo ho měl, platil za boháče a chodilo se k němu na návštěvu, podívat se na tu vymoženost nové doby. Dnes je to už úplně jinak. Počítač je běžnou součástí domácnosti a denně u něj trávíme hodně času. Někdo v práci, někdo po práci pro zábavu. Dost často se v rodině najde jeden až dva tablety a samozřejmě každý člen rodiny vlastní chytrý telefon s internetem. Už i malé, předškolní děti tohle vše zvládají ovládat bez mrknutí oka a tráví před displeji poměrně dost času. Uvědomujeme si vůbec zdravotní rizika používání této výpočetní techniky?

Jak ovlivňuje používání PC naše zdraví?

Mnoho lidí dnes pracuje na počítači – minimálně osm hodin denně. To sebou nese zdravotní rizika. Při dlouhodobém používání PC se u člověka může rozvinout syndrom karpálního tunelu. Jedná se o utlačení a následné poškození středního nervu v karpálním tunelu. Dochází ke špatnému prokrvení a poškození jeho funkce. Jedná se o silné bolesti a brnění ruky + prstů. Je to způsobeno stereotypním zatěžováním ruky. Je proto velice důležité myslet na ergonomii pracovní plochy a prostředí. To platí i o židli/sedačce, kterou na sezení u PC používáte. Je velice důležitá, jelikož je třeba mít správné držení těla. V důsledku špatného posedu a náklonu hlavy se mohou rozvinout těžké bolesti krční a bederní páteře, někdy dochází i k útlaku nervů. Nesmíme také zapomenout na zrak. Je vědecky dokázáno, že používání PC zhoršuje zrak. Proto je dobré dodržovat správnou vzdálenost od obrazovky, hlavně u dětí. Samozřejmě bychom měli zvážit, kolik času bude naše dítě u PC, tabletu nebo telefonu trávit.

Psychické problémy

Málo kdo tuší, že v dnešní době psychologové a psychiatři často řeší i psychické potíže způsobené používáním počítačů, tabletů a chytrých telefonů. Nazývá se to také jako „technostres“ a jedná se o nutkavou potřebu být stále online. Lidé se stávají závislí na sociálních sítích. Nejvíce ohroženy jsou v tomto směru děti. Potřeba sdílet fotky, pocity, kontrolovat různé komunikační kanály a své přátele pak člověka vytrhává z reality. Může nastat úplná ztráta zájmu o normální rodinný či partnerský život, většinou se začnou objevovat deprese, únava, ale i podrážděnost a úzkosti. Pokud si člověk nedokáže pomoci sám, existují i různé terapie a sezení s odborníkem.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů