Co to je?
Jod je prvek nezbytný pro naše tělo a je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou. Pokud ho je v těle nedostatek, obzvláště v době růstu, nevyvíjí se správně pohybový aparát a mozek. Nedostatek jodu může vést až k mentální retardaci, tzv. kretenismu. Proto se v roce 1920 v USA rozhodli jod přidávat do soli, aby se takto závažné mozkové onemocnění eliminovalo. V některých zemích Evropy není sůl jodizovaná rutinně, lze ji však zakoupit. V České republice je sůl jodizovaná běžně. Dalším zdrojem jodu jsou mořské ryby, řasy a některá zelenina. Jeho nedostatek se projevuje jako struma nebo vole.
Jaký má jod vliv na naše zdraví?
Jod je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě tyroxinu. Tento hormon v těle řídí látkovou výměnu. Přiměřený příjem jodu je obzvláště důležitý v době těhotenství. Tím se předchází mentální retardaci dětí. Jod také udržuje zdravou štítnou žlázu. Štítná žláza má na starosti růst u dětí, funkci svalů a nervů, reprodukci. V rozvinutých zemích je nedostatek jodu velice vzácný. A nadbytek též. Riziko předávkování je velice mizivé. Avšak, pokud to nastane, člověk pociťuje kovovou příchuť v ústech, začnou otékat slinné žlázy, objeví se afty a vyrážka. Vše může být doprovázeno průjmem a zvracením.
Jod se prodává v podobě tablet nebo tobolek. Jak již bylo zmíněno, v České republice je dostatek jodu v soli. Tím je pokryt potřebný denní příjem. Určitě je však dobré konzumovat mořské ryby nebo řasy. Hnědé mořské řasy se často prodávají jako přírodní jodový potravinový doplněk. O užívání jodu se poraďte se svým lékařem, jelikož jeho nedostatek je opravdu vzácný. Jen pro informaci, denní doporučená dávka pro dospělé je 150 μg, pro těhotné ženy 220 μg a pro kojící ženy 290 μg.