Nepodceňovat oblékání v zimě
V zimním období bychom neměli podceňovat oblékání. Ať už vyrazíme na lyže, běžky, túru nebo procházku. Obzvláště v horách se počasí rychle mění a riziko omrznutí je samozřejmě vyšší. Proto je dobré si sebou zabalit nejen teplé nápoje, ale třeba i teplejší oblečení navíc. Vynikající je termoprádlo a textil z kvalitních materiálů, které nám zaručí teplo a prodyšnost. Je důležité si dobře chránit ty části našeho těla, které jsou méně prokrvovány, a kde nejčastěji dochází k tvorbě omrzlin. Jedná se o končetiny, obzvláště prsty, nos a uši. U dětí to platí dvojnásob, obzvláště u mladších, které nám pořádně neřeknou, že je jim zima.
Proč se omrzliny tvoří?
K tvorbě omrzlin dochází tehdy, když je lidský organismus vystaven zimě/mrazu a prochladne. Nebezpečným faktorem pak bývá vítr, který díky proudění snadno odebírá tepelnou vrstvu vytvořenou kolem těla a člověk se rychleji ochlazuje + rychleji dochází k omrzlinám. Podobně působí i vlhkost. Někdy může být člověk nabalený, jak chce a stejně mu to nepomůže. Existují totiž některé faktory, které zhoršují prokrvení tkání. Jde buď o vrozené dispozice, nebo důsledek užívání léků tzv. beta blokátorů. Vliv má také kouření, zvýšené pocení, nemoci jako je například cukrovka, ale i příliš těsné oblečení, které nedá prostor vzniknout tepelným vrstvám.
Jak omrzliny poznáme?
Omrzliny se rozdělují do tří skupin dle závažnosti. U prvního stupně kůže zbělá a posléze zčervená v důsledku rozevření cév a nahromadění krve. Může být doprovázeno otokem a bývá bolestivé. U druhého stupně se již vytváří puchýře, které se plní krví. A třetí, nejzávažnější stupeň zasahuje již do hlubších vrstev podkoží a poškozuje přívodové cévy. Tvoří se nekrózy. Jako další můžeme zmínit oznobeniny neboli perniones, které vznikají u osob s periferními cévními poruchami.
Jak na omrzliny?
Pokud cítíte, že vám promrzají prsty na rukou, nohou, snažte se rozproudit krev pohybem. Ve větru si chraňte obličej a ušní boltce. Pokud dojde k lehkým omrzlinám, je dobré se dostat do teplejšího prostředí. Končetiny nevystavovat přímým prudkým zdrojům tepla – ohni, topení, fénu. Kůže je citlivá k dalšímu poškození. Pokud dojde k těžším omrzlinám, je důležité navštívit lékaře. Někdy bývá poškození tak závažné, že je nutná amputace nekrotických (odumřelých) částí.