Co to je?
Názvem divoký jam označujeme hlíznatou rostlinu pocházející ze Severní Ameriky a Střední Ameriky, kde jí Mayové a Aztékové používali v tradičním léčitelství. Odborně jí nazýváme Dioscorea villosa, obecně Smldinec chlupatý, ale najdete ji také pod označením kolikový kořen nebo také ďáblovy kosti. V 18. a 19. století byla tato léčivka používána jako alternativa k hormonální substituční léčbě v menopauze a byli jí připisovány mylné zdraví prospěšné účinky. Nenašel se však odborný důkaz, který by toto potvrzoval. Léčivé vlastnosti má kořen rostliny.
Jaké má účinky na náš organismus?
Jak již bylo zmíněno, nepotvrdilo se, že by divoký jam obsahoval látky podobné ženským hormonům, proto nezmírňuje příznaky klimakteria. Avšak obsahuje alkaloidy, které dokážou uvolňovat svaly v břišní a pánevní oblasti. Proto je účinný při trávicích obtížích, obzvláště při Crohnově chorobě či při dráždivém tračníku. Dokáže též zmírňovat menstruační bolesti a zklidňovat bolesti při endometrióze. Další studie prokázaly, že divoký jam dokáže zmírňovat bolesti kloubů a svalů.
Jak divoký jam užívat?
Divoký jam se vyrábí ve formě tabletek, tobolek, tinktury, ale také jako krém a sušený na čaj. Je jen na vás, jaký druh si zvolíte. Měl by být k dostání v lékárnách či obchodech s bylinkami.
Pokud budete užívat tinkturu, doporučuje se půl lžičky třikrát až čtyřikrát denně.
Tobolka, tabletka nebo softgel se užívá dvakrát denně 500mg.
Pokud se rozhodnete pro čaj, popíjejte šálek teplého čaje třikrát denně. Připravíte ho přelitím 2 čajových lžiček sušené léčivky vroucí vodou, hrnek zakryjete a necháte cca 15 minut louhovat.
Všeobecně je dobré užívat potravinové doplňky s obsahem divokého jamu během jídla.
Vedlejší účinky nejsou při dodržení doporučené denní dávky známy. Při extrémně vysokých dávkách se může dostavit průjem a nevolnost. Těhotným ženám se nedoporučuje.